Haanjamaa ootab suitsusaunahuvilisi

Suitsusaun

FOTO: Elmo Riig

Haanjamaal toimub 6. – 9. augustini viies suitsusaunanädal. Saunasõbrad saavad ise kütta sauna, võtta osa sauna töötubadest, kuulata saunalugusid ja head stepslivaba muusikat.

Oodatud on kõik sauna ja kohaliku pärimuse huvilised, kes soovivad tutvuda traditsiooniliste suitsusauna tavade, tarkuste ning tervistava mõjuga.  

«Haanjamaa suitsusaunade omanikud on uhked oma saunadele ja jagavad rõõmuga oma saunaelamusi, uskumusi, kombeid, oskusi ja teadmisi kõigi huvilistega. Ja vana kombe kohaselt ei tohi vett, tuld ja saunaleili kellelegi keelata!» ütles saunapäevade üks eestvedajaid Eda Veeroja.

Mõnus suitsusaunaelamus algab helgest meelest ja enese sisse vaatamisest, koos saunaperedega sauna kütmisest, ühisest söömaajast ja päevastest toimetustest ümber sauna.  Lisaks toimuvad ka suitsusauna ja loomuliku eluviisiga seotud erinevad õpitoad.

Nädal algab 6. augustil kell 12.00 Mooska talus saunateemalise pärimusmeditsiini õpitoaga ja saunaskäiguga Ahto Kaasiku juhendamisel.

Reedel, 7. augustil saavad Ööbiksaare talus huvilised õppida palgi tappimist ja varamist saunameistri Aivar Jallai juhendamisel. Alustuseks saab õppida palgi koorimist liimeistriga. Ööbiksaare palkmaja ehitajatel  on üle paarikümne aasta  kogemust, mida töötoas osalejatega jagatakse.

Päev lõppeb Plaksi küla Tuulepesa talus kell 19.00 algava iloõdakuga, see tähendab laulu ja pillimänguga.

Suur saunapäev on aga laupäev, 8. august mil kohalikud pered teevad saunade uksed lahti.

«Sel päeval on külalised kaasatud kõikidesse tegevustesse, mida tuleb ühel saunapäeval teha: puude ja vee tassimine, sauna kütmine, ühise toidu valmistamine, saunaskäik.  Nii veedetakse üks loomulik päev Haanjamaa saunas,»  ütles Veeroja.

Päev algab kell 10.00 Haanja rahvamajas, kus saunapered ja külalised omavahel tuttavaks saavad.

Saunanädal lõppeb pühapäeval, 9. augustil kohalikke suitsusaunu tutvustava ringsõiduga, mis algab kell 11.00 Plaani kiriku eest. Retk erinevate saunade juurde kestab 2-3 tundi.

Kell 13.00 alustab Suurel Munamäel põnevate tegemistega kogu perele Suvõtarõ. Haanjamaa naiste eestvedamisel saab meisterdada, kõlab rahvamuusika ja pudrupada podiseb lõkkel.

Nii õpitubadesse, saunapäevale kui ringsõidule on vajalik eelregistreerumine.Täpsem programm ja lisateave: mooska.eu