USA kosmoseagentuuri NASA Pluto uurimise sond New Horizons sattus vaid lühikest aega enne oma uurimismissiooni kõige tähtsama osa algust raskustesse.
Video: Pluto uurimissond New Horizons sattus enne tipphetke raskustesse
2006. aastal Pluto suunas liikuma hakanud sond peaks sellele plutoidile ehk jääkääbusele olema kõige lähemal 14. juulil, edastab YLE.
NASA teatel tekkis New Horizons sondi arvutisüsteemis tõrge, mille tõttu võttis sond kasutusele tagavarasüsteemi. Sondil katkes pooleteiseks tunniks side USAs Marylandis Johns Hopkinsi ülikoolis asuva missioonikeskusega.
Kontakti täielik taastamine võib aega võtta mitu päeva ning sel ajal ei saa New Horizons teavet koguda ega edastada.
Parandustöid aeglustab see, et sondi ja Maa vahemaa on umbes viis miljardit kilomeetrit. Maalt saadetud signaal jõuab sondini 4,5 tunniga.
New Horizons liigub 14. juulil Pluto juurest mööda 12 500 kilomeetri kauguselt.
Sond ei saa jääda selle plutoidi orbiidile, kuna pidurdamine kulutaks väga palju kütust. Pluto gravitatsioon on võrdlemisi nõrk ega aita sondil pidurdada.
Kui New Horizons lahkus Maalt üheksa aasta eest, oli Pluto veel planeet. Rahvusvaheline astronoomiaühing andis talle esmalt kääbusplaneedi staatuse, siis aga nimetas plutoidiks.
Põhjus selles, et Pluto sarnaseid planeete on meie päikesesüsteemi äärealadel mitmeid, nii sama suuri kui suuremaid.
New Horizons oli kuni selle aasta jaanuarini «talveunes» ning teadlased äratasid ta üles siis, kui sond hakkas lähenema Plutole.
Plutot ei ole varem lähedalt uuritud mitte ühegi Maal valmistatud ja sealt teele saadetud seadme abil.
Teadlased loodavad, et 700 miljonit dollarit maksev sond ei vea neid tähtsal hetkel alt.
Pluto ja ta suurim kuu Charon käituvad nagu kaksikplaneedid ning selle tõttu pakub ka see kuu uurijatele huvi.