Aasta ema Helve Särgava: on absurd, et elatist mitte maksvad isad saavad ise riigilt toetust

End maalähedaseks inimeseks pidav Helve Särgava askeldab maakodus mesilastega. Samuti meeldib talle metsas luusida ja abikaasaga põldusid vaatamas käia.

FOTO: Liis Treimann

Täna Energia Avastuskeskuses peetaval emadepäevale pühendatud konverentsil „Appi, mu mees armastab mind!“ ütles Aasta Ema 2014 Helve Särgava, et tihti arvatakse, et mõistev ja arusaav mees peab olema väga eriline ja erakordne, kuid tegelikult on nad täiesti tavalised. Samas on Eestis väga suureks probleemiks, et isad, kes ei maksa elatist, saavad ise riigilt toetusi.

“Esimene sõna, mida meie lapsed hakkavad ütlema, on ema või emme. Isa oleme pidanud siiski ema esimeseks kaitsjaks ja toetajaks,” rääkis Helve Särgava. “Kõik emad on kõige õnnelikumad siis, kui nad on leidnud endale elukaaslaseks mehe, kes on toeks nii õnnes kui ka õnnetuses. Kõige suurem õnn ja rõõm on see, kui sinu kõrval on inimene, kes kuulab sind ära. Üksnes ära kuulamine annab mulle väga palju jõudu. Mind on selles mõttes saatnud väga helge saatus. Minu isa oli selline inimene, kes oli mulle toeks ja abiks ning samasuguse mehe olen ma leidnud oma lastele isaks. Nad ei ole olnud erilised inimesed, nad on olnud täiesti tavalised, lihtsad inimesed.”

FOTO: Liis Treimann

“Kui ma räägin oma tööst, siis kõige suurem probleem on see, et mees ei oleks vägivaldne ning kuidas saada elatist kätte,“ lausus Helve Särgava.

“Mis võib olla selle põhjuseks, et laste isa tõstab käe ema vastu või ta ei toeta oma lapsi? Üks põhjus on sisemine stress. Viimastel aastatel on meeste ja naiste haridustase väga suure erinevusega. Minu meelest on see probleem. Töö tegemine ei ole enam kohustus, see on auasi."

"Üks asi, mis mind väga häirib, on see, et noored terved mehed, kes hoiavad elatise maksmisest kõrvale, saavad kohalikust omavalitusest toetust. Mõned sellised mehed ütlevad, et lähevad tööle siis, kui saavad 6500 eurot palka. Ema sellist suhtumist endale lubada ei saa, ta peab tööle minema ka 600 euroga.”

“Mida mina emana ootan riigilt? Riik on teinud palju, kuid ma ütleks emana riigile: väärtusta meid rohkem,“ märkis Helve Särgava. „Surveta täiendavate seadustega elatiste mittemaksjat. Tehke selliseid seadusi, mis on reaalselt täidetavad, mitte ei ole lihtsalt “poliitilised rõõmuhüüatused”. Mida ema ootab oma kõige kallimalt, laste isalt? Eriti seda, et nad toataksid ja mõistaksid. Et neil jätkuks aega jagada meie rõõmu, kuid vahel ka pisaraid.”

Konverentsil astuvad üles poliitik Siim Kallas, iluuisutamistreener Anna Levandi, graafik Marko Mäetamm, pastor Aamo Remmel, Aasta Ema 2014 Helve Särgava, sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna, psühhiaater Andres Sild, arst Kristjan Pomm, näitleja Elisabet Reinsalu ning teoloog Vello Salo. Paneeldiskussioonis arutlevad teemal „Miks Eesti naine ei tea, et mees temast hoolib?“ Naisliidu esinaine Siiri Oviir ja endine riigikontrolör Mihkel Oviir ning EELK peapiiskop Urmas Viilma koos abikaasa Egle Viilmaga.

Emadepäeva konverents: „Appi, mu mees armastab mind!“

Esmaspäev, 4. mai 2015

Kell: 10.00 – 14.30

Toimumiskoht: Energiakeskus, Põhja pst 29

Moderaator: Hannes Hermaküla

10.00 – 10.03  Sissejuhatus Hannes Hermaküla

10.03 – 10.20  Poliitik Siim Kallas “Miks ema isale meeldib?”

10.20 – 10.40  Iluuisutreener Anna Levandi „Emaksolemine nõuab pidevat treeningut“

10.40 – 11.00  Graafik Marko Mäetamm „Armastuse kunst – naine”

11.00 – 11.10  Intervjuu Aamo Remmeliga, kes on 4 täiskasvanud lapse isa ja Viljandi baptistikoguduse pastor

11.10 – 11.50  Paneeldiskussioon: “Miks Eesti naine ei tea, et mees temast hoolib?” Eesti Naisliidu esinaine Siiri Oviir ja endine riigikontrolör Mihkel Oviir, EELK peapiiskop Urmas Viilma ja abikaasa Egle Viilma

11.50 – 12.10  Kohvipaus

12.10 – 12.30  Aasta Ema 2014 Helve Särgava „Mida mina temalt oota(si)n?“

12.30 – 12.50  Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna „Armastuse relv – mees“

12.50 – 13.10  Psühhiaater Andres Sild „Kes armastab, ei löö”13.10 – 13.30  Kristjan Pomm, arst, SA TÜK Androloogiakeskus „Appi, ma armastan oma naist!“

13.30 – 13.50  Näitleja Elisabet Reinsalu „Kõik võivad, aga üks peab (armastama)!“

13.50 – 14.10  Teoloog Vello Salo “Armastusest, mis ei lõppe iialgi”

14.10 – 14.15  Konverentsi lõppsõna Hannes Hermaküla

Tagasi üles