Video: natside uputatud mündiaare päästeti rekordsügavuselt

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
SS City of Cairo mündid
SS City of Cairo mündid Foto: Youtube

Briti allveearheoloogide juhtimisel toodi Atlandi ookeanist pinnale 34 miljoni naela (47 miljonit eurot) väärtuses münte.

Natside poolt uputatud Briti alus SS City of Cairo on rohkem kui viie kilomeetri sügavusel ning varem ei ole allveearheoloogid nii sügavalt aardeid pinnale toonud, edastab BBC.

1942. aastal uppunud aurulaev leiti 2011. aastal ning 100 tonni münte jõudis firma Deep Ocean Search abil pinnale 2013. Suurbritannia transpordiministeerium andis aga alles nüüd loa mündileid ja aarde ülestõstmine avalikustada.

SS City of Cairo oli Teise maailmasõja ajal transpordilaev, mis sai olles teel Indiast Bombayst Suurbritanniasse Liverpooli 1942. aasta novembris sakslaste U-68 allveelaeva torpeedotabamuse.

Lisaks 2000 kastile, milles olid hõbemündid, oli pardal ka puitu, puuvilla, villa ja mangaani.

Aluse uppumispaik on Saint Helena saarest 770 kilomeetri kaugusel. Mereõnnetuses kaotas elu vähemalt 101 inimest, kelle seas oli ka 28 naist ja 19 last.

SS City of Cairo eshitati 1915. aastal Hullis firmas Earle´s Shipbuilding and Engineering Co. Ltd laevafirma Ellerman Lines jaoks.

Laeva pikkus oli 137 meetrit, alus oli kahetekiline ja kahemastiline.

Tagasi üles