N, 30.11.2023

Suurejooneline mängufilm «Risttuules» jõuab ETV ekraanile

Meisi Volt
, Reporter
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mängufilm «Risttuules»
Mängufilm «Risttuules» Foto: Mardo Männimägi

Homme õhtul kell 21.20 jõuab ETV ekraanile Martti Helde mängufilm «Risttuules».

Režissöör Martti Helde mängufilm põhineb 1941. aasta juuniküüditamise sündmustel. Poeetilises filmikeeles jutustatud loo sõlmib harmooniliseks tervikuks helilooja Pärt Uusbergi originaalteos.

Uue kinopõlvkonna linateos teeb kummarduse eestlaste minevikule. 14. juuni 1941. Eestit, Lätit ja Leedut šokina tabanud küüditamisööl tuleb oma kodu jätta kümnetel tuhandetel süüta inimestel. Ilma kohtuotsuseta ootab mehi vangilaager, naisi ja lapsi Siberi asustamata alad.

Stalini käsul korraldatud salaoperatsiooni eesmärgiks on Balti riigid põliselanikest puhastada. Siberisse saadetakse ka õnnelikus abielus ja väikse tütre ema Erna, kelle jaoks aeg saab teise mõõtme.

Ebainimlikes tingimustes nälga ja alandust trotsides leiab naise hing vabaduse kirjades, mida ta oma vangilaagrisse mõistetud mehele läkitab. Ometi röövivad Siberi-aastad Ernalt midagi märksa hinnalisemat kui vaid nooruse.

Film põhineb tõsielulistel sündmustel ning jutustab erakordses filmikeeles, nn tableu vivant-stiilis tuhandete eestlaste saatusest.

Osades Laura Peterson, Tarmo Song, Mirt Preegel, Ingrid Isotamm, Einar Hillep. Operaator Erik Põllumaa, kunstnik Reet Brandt, kostüümikunstnik Anna-Liisa Liiver. Produtsendid Piret Tibbo-Hudgins ja Pille Rünk, tootja Allfilm.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles