N, 28.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Treiler! Tartu Elektriteater näitab 2014. aasta Euroopa parimat filmi

Elu24
Facebook
Comments
Pawel Pawlikowski auhinnatud linateos «Ida»
Pawel Pawlikowski auhinnatud linateos «Ida» Foto: Kaader filmist

Kel ei õnnestunud  sel sügisel näha kinodes Pawel Pawlikowski auhinnatud linateost «Ida», siis nüüd on taas selleks erakordne võimalus. Tartu Elektriteater toob filmi üheks korraks veel suurele ekraanile. Seanss toimub  2. jaanuaril kell 17.30.  

Euroopa filmiakadeemia andis Pawlikowski filmile 13. detsembril toimunud pidulikul galal Riias  üle lausa viis auhinda: parima filmi, parima režissööri, stsenaristi (Paweł Pawlikowski ja Rebecca Lenkiewicz), operaatori (Łukasz Żal & Ryszard Lenczewski) ja lisaks ka publikuauhinna.

«Ida» on meistriteos, mis valusal ja ilusal moel toob esile need traumad, moraalsed valikud ja näriva süütunde, mis idaeurooplase psüühesse on sügavale kinni istutatud.

Poola 1962. Kloostris üles kasvanud Ida otsustab enne nunnaks pühitsemist otsida üles oma tädi Wanda, kes töötab kõrgel kohal kommunistlikus kohtusüsteemis. Noor neiu ja keskealine naine asuvad üheskoos teekonnale, et lahendada orvuks jäänud Ida vanemate hukkumise saladus. Nende rännak viib kolkakülla, kus endiste elanike majadesse on asunud uued, vaenulikud ja sõnakehvad inimesed. Wanda paneb mängu kogu oma ametiga kaasas käiva jesuiitliku kavaluse ja jõhkruse, et neilt inimestelt tõde välja pigistada. Tõde, mis on ebameeldivam kui isegi paljunäinud Wanda arvata oskab. See füüsiline ja hingeline teekond muudab nii raudse naise maski taha peitunud üksildast Wandat kui süütuses ja kasinuses elavat Idat. Liiga palju ja liiga lähedalt kogetud «päris-maailm» paiskab mõlemad naised omal moel olukorda, kus nad peavad langetama oma elu kõige raskema valiku.

Peaosas Agata Trzebuchowska, teistes osades Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik, Joanna Kulig.

Piletid 2. jaanuari seansile on müügil Tartu Elektriteatri kodulehel ja enne linastust kohapeal.

2015. aasta algul jõuab «Ida» Elektriteatri vahendusel ka videolevisse, nii  Elioni, Starmani kui ka Vifi.ee  keskkonda.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles