Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

Tänane lauritsapäev on pühendatud tulehaldjale

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Tõnu Lilleorg
Copy
Rahvakalendri järgi peaks täna tuletegemisega ettevaatlik olema või sellest päris hoiduma
Rahvakalendri järgi peaks täna tuletegemisega ettevaatlik olema või sellest päris hoiduma Foto: Peeter Langovits

Rahvakalendri järgi on tänane päev pühendatud tulehaldjas Lauritsale, kes on seotud ajaloolise püha Laurentsiusega. Nimepäev on täna Lauritsatel, Lauridel ja Laur´del.

Tuletegemine oli tänasel päeval vanasti rangelt keelatud nagu ka igasugused suuremad tööd: rohu niitmine, külvamine, puude raiumine, kapsaaias käimine, õunte ja puuviljade toomine. Toitudest valmistasid vanad eestlased laiu pannkooke ja sikuliha kartulitega, kirjutab veebikülg folklore.ee/Berta.

Et tulekahjusid peletada, visati hommikul katusele vett, tavaks oli viia sauna Lauritsa jaoks viht ja panna talle valmis pesuvesi. Lauritsapäev oli Põhja-Eestis kiikumisaja lõpupäev, Lõuna-Eestis aga sokutapmise päev, lauritsapäeva järel algas seal rukkikülv.

 

Eestis on olnud ülimalt populaarne muinasjutt tallu saabuvatest pühakutest ja Kristusest. Üks pühameestest on Laurits. Et peremees palub külalisi appi, siis pistabki üks neist viljale tule külge ja seda loitsuga rahustades peksab peremehe vilja. Kui peremees järgmisel aastal tahab ise kerge vaevaga vilja pekstud saada ja eelmisel aastal nähtut hakkab järele tegema, põleb ta rehi maha.

 

Ajalooliselt hukkus püha Laurentsius märtrina 2. sajandi keskel tulerestil, sest oli välja vihastanud tolleaegse valitseja, jagades kirikule kuuluvat varandust vaestele. 10. augustil on kaks korda ajaloos põlema läinud üks tempel Jeruusalemmas. Laurentsiuse nimega on seotud hulgaliselt legende. Neist ühe järgi tuleb ta igal reedel paradiisist, et päästa üks hing puhastustulest. Augustiöödel langevaid meteoriite on kutsutud Laurentsiuse pisarateks.

 

Märksõnad

Tagasi üles