E, 25.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Video! Kes oli Eesti esimene diskor?

, Elu24 peatoimetaja
Facebook
Comments
Diskotaat Riho Baumann
Diskotaat Riho Baumann Foto: hipid.ee

Kes oli Eesti esimene diskor? Kuidas Eestis diskokultuur alguse sai? Vanad peotegijad vaidlesid selle asja Kanal2 saates Radar selgeks!

Foto: SCANPIX

Aastaid on vaieldud, kes oli Eesti esimene diskor ja milline oli Maarjamaa kõige esimene disko. Miks see oluline on? Aga sellepärast, et diskorid olid need, kes raudse eesriide taga operatiivselt eestlasteni uut lääne muusikat tõid. Diskorid aitasid üles kasvatada vähemalt kaks põlvkonda eestlasi, kes teadsid millist kultuuri viljeletakse vabas maailmas ja miks ei ole laul Nõukogude Aatomist sisuliselt ja tehniliselt nii äge kui Led Zeppelin (pildil).

Foto: www.ekspress.ee

Kas Eesti esimeseks diskoriks oli Ülo Langel, Toomas Tiivel, Riho Baumann (pildil) või hoopis Olav Osolin, seda vaata videost!

Toomas Tiivel: Esialgsed diskod olid plaadi kuulamised 70ndatel, aga lihtsalt mitte kodus, vaid ikka koos publikuga. Meie istusime maha EPA klubis ja tegimegi plaadimuusika kuulamise õhtuid.

Foto: Viktor Burkivski

Olav Osolin: Kuulamisõhtutel käijad olid ikkagi väga valitud seltskond. Seal me räägime ikkagi mingitest kümnetest inimestest, mitte sadadest ja tuhandetest. Seal mängiti Yes`i ja Pink Floyd`i. See tolleaegne disko erines totaalselt praeguseaja diskost.

Kui praegu on DJ see, kes valib muusikat, miksib ja hoiab oma suu kinni, siis tol ajal oli asi vastupidi. Võimalikult palju tuli möliseda, kaasa laulda, innustada, röökida... Nii, et hommikuks oli mul näiteks hääl totaalselt iga kord ära.

Foto: Reporter

Osolin: Meie tegime oma kõige esimese disko Tartus, siis mina, Baumann ja Tiivel. Saatsime bändi lava pealt minema ja panime selle asemel tööle grammofonid ja plaadid. Aasta oli siis 1972.

Vaata videot!

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles