Eile hilisõhtul tunnistati üheksandat korda toimunud Vana Tallinn Grand Prix’l Baltimaade parimaks sommeljeeks Lätist pärit Kaspars Reitups. Kahepäevase võistluse järel saavutas teise koha Kristjan Markii Eestist, kolmandaks tuli eestlane Karel Veski.
Baltimaade parima sommeljee tiitel läks Lätti, teise ja kolmanda koha saavutasid eestlased
«Baltimaade parima sommeljee tiitli võitmine on suur au. Olles täna nelja võistleja seas esimene, oli mul hea võimalus näha ka konkurente tegutsemas ning tean seega, et võistlus oli tõsine ja kõik kandidaadid väga kogenud ja osavad. Seda enam olen uhke, et suutsin Baltimaade parima sommeljee tiitli kolmandat aastat järjest Lätile hoida,» ütles Vana Tallinn Grand Prix 2014 võitja Kaspars Reitups.
«Tänavune Vana Tallinn Grand Prix oli võistlejate poolest väga tugev ning kõik finalistid väärisid eranditult võitu. Üheksa aasta jooksul, mil Vana Tallinn Grand Prix´d on korraldatud, on alkoholikultuuri tase väga palju tõusnud ning Vana Tallinn Grand Prix´st on kujunenud Baltimaade kõige tähtsam sommeljeede võistlus,» ütles Liviko juhatuse esimees Janek Kalvi.
Vana Tallinn Grand Prix´l konkureerisid kolm paremat sommeljeed igast Balti riigist. Võistlejaid hindas rahvusvaheline žürii, mille esinaine oli tänavu Austria Sommeljeede Liidu president Annemarie Foidl.
«Mul oli teist korda võimalus olla võistluse žüriis. Alates 2009. aastast on Baltimaade sommeljeede oskused märgatavalt paranenud ning nende tase on väga lähedal Euroopa tippude omale. Võistlejatelt oodatakse mitmekülgseid teadmisi ning nad peavad olema kiired ja paindlikud. Samuti on oluline, et nad rikkaliku tootevalikuga turul hästi orienteeruksid. Igaüks neist sai oma tööga suurepäraselt hakkama, samuti on tunda sujuvat koostööd riikide vahel. Võistluse võidab see, kes on meeldiv, professionaalne ja laval pilkuköitev. Alati tuleb kasuks ka see, kui on pisut õnne. Ent kindlasti võib iga kandidaat võistlusel saavutatud koha üle uhkust tunda,» ütles Austria Sommeljeede Liidu president ja Vana Tallinn Grand Prix’ žürii esinaine Annemarie Foidl.
«Vana Tallinn Grand Prix on olnud Balti sommeljeedemaailma oluline avardaja, rikastades nii võistlejaid kui ka žüriiliikmeid. Esimese Baltimaade sommeljeede võistlusena kaasati just Vana Tallinn Grand Prix´l professionaalne rahvusvaheline žürii, mis algusest peale dikteeris võistluse vastamise rahvusvahelistele standarditele ja avardas osalejate teadmiste geograafiat,» ütles Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni president ja Vana Tallinn Grand Prix žürii liige Kristel Nõmmik.
Baltimaade parim sommeljee Kaspars Reitups sai auhinnaks 1000 euro väärtuses vabalt valitava sihtkohaga veinireisi. Teise koha saavutanud Kristjan Markii sai auhinnaks käsitööna valminud sabrage´i mõõga. Kolmanda koha omanikule Karel Veskile kingiti sommeljee-kohver koos Riedeli klaasidega. Kõik Vana Tallinn Grand Prix´l osalejad said kingituseks ka raamatukujulises kinkekarbis Vana Tallinna koos eksklusiivse sulepeaga. Auhinnad pani välja võistluse ellukutsuja AS Liviko.
Baltimaade parima sommeljee tiitli nimel võistlesid Eestist Vana Tallinn Grand Prix´l eelmisel aastal teise koha saanud Eesti Sommeljeede Assotsiatsiooni koolitaja Kristjan Markii, tänavu Eesti parimaks sommeljeeks tituleeritud Liviko HoReCa müügiesindaja Karel Veski ning restorani Von Krahli Aed sommeljee Kristina Ratso.
Lätist konkureerisid Vana Tallinn Grand Prix´l Agnese Meiersone (Vina Studija), eelmisel aastal Vana Tallinn Grand Prix´l kolmandaks tulnud Kaspars Reitups (Restoran Vincents) ning Toms Liepins (Restoran Vincents).
Leedust oli Vana Tallinn Grand Prix´l võistlemas Narimantas Miežys (Kempinski Hotel Cathedral Square Vilnius sommeljee), Albertas Koncijalovas (Liviko SIA veinikonsultant) ja Martynas Pravilonis (restorani Vyno Klubas veiniekspert).
Lisaks osalesid Vana Tallinn Grand Prixi´l külalisvõistlejad Venemaalt, Austriast ja Norrast, kes ei pretendeerinud Baltimaade parima sommeljee tiitlile. Venemaad esindas Maria Zueva (Venemaa Sommeljee Ühingu PR-direktor), Norrast oli võistlemas Beate Strande Gudbrandsgard (Hotel Continental, restoran Theatercafeen) ning Austriat oli esindamas nende üks paremaid sommeljeesid Suvad Zlatic (Geigers Posthotel´i peasommeljee).
AnkurVõistuse esimesel päeval, 16. oktoobril sooritasid kõik 12 võistlejat teoreetilisi teadmisi nõudva testi, mille põhjal selgusid neli paremat sommeljeed, kes jätkasid võistlemist järgmisel päeval toimunud finaalis.
Finaalis tuli võistlejatel sooritada järgmised ülesanded: ebakorrektse veinikaardi parandamine, magnum-suuruses pudelist vahuveini serveerimine, toidu ja veini sobitamine, pimedegustatsioon ja aperitiivi serveerimine.
Baltimaade parima sommeljee valimine sai oma nime legendaarse, Eesti kõige populaarsema likööri Vana Tallinna järgi. Liviko korraldab Vana Tallinn Grand Prix’d koostöös Eesti, Läti ja Leedu Sommeljeede Assotsiatsioonidega alates 2005. aastast.