Kõik kõhulihaste treenimiseks kasutatavad harjutused ei sobi kindlasti ülekaalulistele ega nõrkade kõhulihastega inimestele, selliseks on näiteks jalgade tõstmine rippes.
Millised on tõhusaimad harjutused?
Mina soovitaksin kolme harjutust kõhulihastele, mida on võimalik kõigil kodus teha.
Jalgratturi pöörded: lama selili, tõsta põlvedest kõverdatud jalad ja tõsta ning pööra samaaegselt ülakeha nii, et vastaskäsi ja vastasjalg puutuvad kokku. Selle harjutuse korral on töös kõik kõhu piirkonnad: ülaosa, alaosa ja põikilihased.
Plank: lama toenglamangus küünarvartel, sirgetel jalgadel vaid varvastele toetudes, fikseeri asend alates 10 sekundist ja korda harjutust 2-3 seeriat.
Ülakeha tõsted on sobilik harjutus nii algajatele kui ka ülekaalulistele. Tähelepanu tuleb pöörata harjutuse õigele sooritusele: lama selili, jalad põlvest kõverdatud 90 kraadi, et välistada puusapainutajalihaste tööd, ning tõsta ülakeha aeglaselt 30–45 kraadi. Üle 45 kraadi nurka tõusmine ei pinguta kõhulihaseid rohkem.
Kui tihti tuleks kõhulihaseid treenida?
Igal lihasgrupil on ka vastaslihasgrupp, mida on vaja samuti treenida, et vältida lihaste düsbalanssi ja saavutada hea rüht. Kõhulihaste vastaslihasgrupp on alaseljalihased. Kõhulihaseid tuleb treenida võrdselt seljalihastega 3-4 korda nädalas kolm seeriat iga harjutust.
Kuidas treeningut toiduvalikuga tõhustada?
Edukas kõhulihaste treening koosneb tervislikust ja tasakaalustatud toitumisest, vastupidavustreeningust (füüsilisest tööst) ning muidugi ka kõhulihaste jõutreeningust. Toiduvalikul tuleb tähelepanu pöörata toidukordade ajastatusele ning toitainete õigele vahekorrale vastavalt inimese päevarežiimile. Rohkem tuleks süüa valku, häid rasvu ja vähem süsivesikuid.