USA kosmoseagentuuri NASA kulgur Curiosity tegi üle mitme kuu pinnasepuurimise paigas, mis kannab nime Pahrumpi mäed.
Marsi uurimiskulgur tegi üle mitme kuu pinnasepuurimise
Kulgur on varem teinud puurimisi kolmes erineva koostisega pinnases ning analüüsinud pinnast oma laboratooriumis, edastab BBC.
NASA kulgur asub praegu Sharpi mäe jalamil, viie kilomeetri kaugusel Marsi Gale`i kraatri keskmest.
Teadlased loodavad, et mäejalamil tehtavad uuringud paljastavad uut informatsiooni Marsi varasema geoloogilise ajaloo kohta. Ühetonnine uurimiskulgur on leidnud märke, et miljardeid aastaid tagasi olid Marsil veekogud – järved ja jõed.
Uurijate arvates olid Marsil siis sellised tingimused, mis oleks võimaldanud mikroorganismidel areneda ja levida.
Enamiku möödunud aastast liikus Curiosity oma sihtmärgi Sharpi mäe suunas. Pärast kohale jõudmist alustas kulgur uuringutega, mille seas on ka pinnaseanalüüs.
Möödunud pühapäeval tehti testpuurimine, millega uuriti, kas pinnas kannab. Kolmapäeval tegi kulgur uue augu, milles olevaid pinnasekihte uuritakse detailselt.
Curiosity uurimismeeskond oletab, et Pahrumpi alalt saadud pinnaseproovis on palju räni. Varsemad uuringud on näidanud, et Marsil leidub üsna paljudes kohtades räni.
Samuti loodetakse leida uusi märke sellel planeedil kunagi voolanud vee kohta.
NASA sõnul on kaks aastat Marsil olnud kulgur jõudnud oma missiooni pöördepunkti.
Järgnevatel kuuldel liigub Curiosity Sharpi mäel üha kõrgemale ning siis uuritakse järjest nooremaid pinnasekihte.
Teadlased loodavad, et Curiosity jõuab ka nende kivimiteni, mis annavad aimu Marsi kliima kohta kui see oli soojem ja niiskem, mitte nii nagu praegu – jahe ja kuiv.