USA kosmoseagentuuri NASA Hubble´i kosmoseteleskoop avastas senileitud galaktikatest väikseima, mille sees on hiiglasuur must auk.
NASA leidis väikegalaktika, millel on hiiglaslik must auk
Astronoomide sõnul kehtib selle galaktika kohta, et suured asjad võivad mahtuda väikeste sisse, edastab foxnews.com.
«Koletislik must auk on end «peitnud» väga väikese galaktika sisse,» selgitati.
NASA teatas eile, et Hubble´i teleskoop leidis uue galaktika, mis sai nimeks M60-UCD1. Selle diameeter on umbes 3000 valgusaastat ning selles on 140 miljonit tähte. Tegemist on siis suure tähetihedusega galaktikaga.
Selle galaktika läbimõõt on vaid 1/500 meie galaktika Linnutee diameetrist.
Galaktika keskel on supermassiivne must auk, mille mass on viis korda suurem kui Linnutee keskmes oleval mustal augul.
NASA teadlaste arvates näitab nüüdne leid, et sellised musta auguga väikegalaktikaid võib veel olla.
Oletatakse, et M60-UCD1 on mõne suurema galaktika jäänus, mis eraldus kahe suure galaktika kokkupõrkel.
«Meile ei ole teada ühtegi teist nii väikest galaktikat, millel oleks nii suur must auk,» tõdes Utah ülikooli astronoom Anil Seth.
Seth ja ta meeskond kasutasid nii Hubble´i kosmoseteleskoopi kui Hawaiil asuvat Gemini North 8 optilist- ja infrapunateleskoopi tegemaks uut galaktikat kindlaks ning saamaks teada musta augu massi.
Ürgsed mustad augud tekkisid juba Universumi sünnihtekel, hilisemad on tekkinud suure massiga tähtede kollabeerumise tagajärjel. Must auk võib kasvada oma ümbrusest aine neelamise tagajärjel.
NASA teadlaste sõnul on mustad augud ultratihedad aegruumipiirkonnad, milles gravitatsioon on nii tugev, et isegi valgus ei pääse neist välja.