Nike

Egiptuse vanimat püramiidi ähvardab oskamatu restaureerimise tõttu häving

Džoseri püramiid

FOTO: Wikipedia.org

Arheoloogiaaktivistide sõnul kahjustasid restaureerijad Egiptuse vanimat Saqqaras asuvat püramiidi niivõrd, et see monument võib hävineda.

Maailma kultuuripärandi kaitsega tegeleva organisatsiooni Stop Robberies andmetel palkas Egiptuse antiigiministeerium restaureerimisfirma Shurbagy restaureerima kuulsat Džoseri püramiidi, edastab Yahoo News.

Organisatsiooni andmetel eirasid restaureerijad reeglit, mille kohaselt tohib iidsete ehitiste puhul olla vähem kui viie protsendi ulatuses uusi või toetavaid osi.

Restaureerimisfirma aga ehitas üsna mitu uut osa ja struktuuri, mille tõttu see püramiid võib nüüd kokku variseda.

Stop Robberies esindaja Amir Gamal sõnas, et firma Shurbagy on Džoseri püramiidiga tegelenud üheksa aastat ning mitte ükski nende kuuest restaureerimisprojektist ei ole olnud edukas.

«Minu andmetel ei ole see firma kuigi palju restaureerimisega tegelenud, pigem ehitamisega. Nad on iidsest objektist teinud monstrumi,» teatas Gamal.

Ta lisas, et oskamatuse tõttu võib see 4600-aastane püramiid jäädavalt hävineda.

«Tehniliselt võttes on nii Egiptuse antiigiameti kui ka restaureerimisfirma pannud toime kuriteo. Seda just asjaolu tõttu, et püramiidile on ehitatud palju tänapäevasid osi,» nentis aktivist.

Vaarao Džoserile (valitses 2686 – 2631 eKr) ehitatud püramiid on lubjakivist.

62-meetrise püramiidi puhul on tegemist astmikpüramiidiga, mille sees on käikudevõrgustik ning graniidist ja marmorist matmiskamber.

Iidset püramiidi on kahjustanud nii erosioon, maavärinad kui hauaröövlid.

1992. aasta maavärinas sai Džoseri püramiid kannatada.

Püramiidi restaureerimine katkes mõneks ajaks nii 2011. aasta Araabia kevade kui ka majanduskriisi tõttu.

Nüüd käivitati püramiidi restaureerimine uuesti.