Täna 50 aastat tagasi laulsid koorid esimest korda vastvalminud laulukaare all 15. Üldlaulupeol. Ehk siis 1960. aasta 21. juulil, kui arhitekt Alar Kotli projekteeritud laulukaar oli just-just valmis saanud.
Tallinna Lauluväljaku laulukaar 50: aurast pungil staaride ja rahva lemmik
Asjaosaliste meenutusel oli peo esimesel päeval sadanud kohutavalt vihma, mille eest laulukaar lauljaid ei kaitsnud, nii et need olid koguni skandeerinud: «Ehitajatele häbi, laululava laseb läbi!». Esimesel päeval just ilma pärast pidu isegi katkestati. Järgmisel päeval paistis ere päike ja kõik laabus. Samas tuleb meeles pidada, et kaare funtsioon oli ja on helivoo tugevdamine, mitte räästaaluseks olemine.
Rod Stewart võttis lisaaega VIP-ruumis tšillimiseks
Laulukaare aluses linnapoolses nurgasaalis on sisse seatud «Cafe Gustav», mida kasutavad täna kõikvõimalikud staarid, kes siin esinemas käivad. Kui Madonna tuurimänedžerid sisustasid ruumi täienisti oma sisustusega, siis Rod Stewart palus lisada ainult ühe suurema teleka vutivaatamiseks, kõik muu veteranrokkarile sobis. Ning kui algul oli Stewartil plaanis minna kontserdi järelpeole ühte vanalinna klubisse, siis kohapeal olles otsustas ta pikemaks just siia ankrusse jääda.
Inspiratsioon saabus kapitalistlikust Ameerikast
Lauluväljakul ringi jalutades tasub käia kindlasti Gustav Ernesaksa kuju juures, kust avanev vaade maastikule, merele ja vanalinnale on arhitektuuriajaloolase Mart Kalmi hinnangul üks eestluse kvintessentse. «See on rahvusliku maastiku tipp,» sõnab ta. Samuti kiidab Kalm Alar Kotli sirget selga ja värsket vaimu, kes suutis pärast stalinistlikku perioodi sellise uuendusliku projekti paberile panna. Kalm lisab, et Kotli sai inspiratsiooni 1954. aastal USAs valminud Raleigh Arenalt Atlantas, mis oli sõjajärgse perioodi üks tähtteoseid sarnase suure postidega toestamata pinna loomisel.
Lauluväljak on rahva oma
Rõõmus on rahul ka sellega, et kuigi väljak on avatud inimestele 24/7, nimetamisväärset grafitiprobleemi pole siin olnud. Rõõmus usub, et oma osa on siin kultuurse keskkonna mõjul ja lisab, et lauluväljak peab olema rahvale avatud ja pakkuma mitmekesiseid ja aktiivseid ajaveetmisvõimalusi.