PÖFF on nüüdsest ametlikult maailma 15 parima filmifestivali hulgas!

Helena Tamm
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tiina Lokk
Tiina Lokk Foto: Liis Treimann

PÖFF tänab oma kodulehel kõiki fänne ja filmifestivali sõpru, sest sündmusele ja selle meeskonnale on osaks saanud au kuuluda viieteistkümne maailma parima hulka. Rahvusvaheline Produtsentide Liitude Föderatsioon FIAPF (Federation Internationale des Associations de Producteurs de Films) kinnitas Tallinna Pimedate Ööde Filmifestivali alates 2014. aastast rahvusvaheliselt sertifitseeritud võistlusprogrammiga festivalide hulka. Sellega kaasneb PÖFFile maailmas 15. filmifestivalina võimalus korraldada seni spetsialiseeritud EurAsia võistlusprogrammi asemel rahvusvahelist võistlusprogrammi, kuhu kuuluvad filmid üle maailma.

Varem kuulus PÖFF FIAPFi spetsialiseeritud võistlusprogrammidega festivalide nimistusse. Alates 2014. aasta festivalist omandab PÖFF mittespetsialiseeritud võistlusprogrammidega festivali staatuse. See annab õiguse koos samasse kategooriasse kuuluvate Cannes’i, Varssavi, Berliini, Veneetsia, Tokyo, Karlovy Vary, Moskva ja teiste suurte filmifestivalidega võistlusprogrammi geograafiliselt laiendada ja esitada 14.-30. novembril toimuval festivalil ühte võistlusprogrammi mängufilme kogu maailmast.

«Pikkade konsultatsioonide tulemusel tuldi üksmeelselt vastu PÖFFi huvile laiendada senist rahvusvahelist EurAsia võistlusprogrammi ja tõsta see spetsialiseeritud võistlusprogrammidest astme võrra kõrgemale. See annab uusi võimalusi ka rahvusvahelistesse võistlusprogrammidesse pürgivatele filmidele ning seni vähe esindatud filmimaadele. FIAPFil on hea meel aidata kaasa festivali arengule, mis on end viimastel aastatel tõestanud kui regiooni kõige kiiremini arenev filmitööstuse tegijate kohtumispaik,» ütles FIAPFi juht Benoît Ginisty.

«Igal aastal korraldatakse üle maailma umbes 4000 filmifestivali. Neist vaid 52 on akrediteeritud FIAPFi poolt ja koos PÖFFiga omavad vaid 15 neist õigust mittetemaatilise rahvusvahelise võistlusprogrammi korraldamiseks. Seetõttu olen ma kogu festivali meeskonna nimel tänulik ja liigutatud, et ligi 20 aasta jooksul tehtud töö tulemuseks pole mitte ainult Euroopa Liidu põhja- ja idaosa mõjukaim filmifestival programmi ning filmitööstuse kaasamise osas, vaid üks maailma tipp-filmifestivalidest,» rääkis PÖFFi juht Tiina Lokk.

«See staatus avab meile uusi võimalusi arenguks, et seista võrdväärsete partneritena ühes reas pika ajalooga festivalidega nagu Cannes, Berlinale või Veneetsia, aga ka Karlovy Vary, Moskva ja San Sebastian. Teisalt paneb see meile vastutuse töötada värava ja vahendajana regiooni filmitegijate ja maailma kinotööstuse vahel,» kinnitas Lokk.

18 aastat tagasi Põhjamaade filminädalast võrsunud PÖFF sai 2008. aastal FIAPFi täisliikmeks, mis aitas oluliselt kaasa festivali rahvusvahelise taseme tõusule. Tänavune otsus uue staatuse kohta on festivali jaoks järjekordne saavutus, aga ka märk FIAPFi ja rahvusvahelise filmitööstuse usaldusest.

«Me pole endale kunagi eesmärgiks seadnud glamuuri või A-kategooria tähtede siiatoomist ning seda kohustust me endale ei võtagi, ehkki kindlasti tõstab uus staatus PÖFFi mainet kogu filmimaailmas ja avab lisaks publikule uusi võimalusi ka regionaalsetele levitajatele ja filmitegijatele. Pigem oleme alati pingutanud, et tuua publikuni puhas autorifilmide festival, ja just seetõttu on filmitööstus meid kõrgelt hinnanud,» lisas Lokk.

FIAPFi antud klassifikatsioon tähendab PÖFFile kohustust anda osalemisõigus varem võistlusprogrammi mittehõlmatud territooriumitele nagu Ladina-Ameerika, Aafrika, Lähis-Ida või Austraalia ning vähem arenenud filmitööstusega riikidele. Lisaks annab see PÖFFile võimaluse olla kogu regiooni rahvusvaheliseks väravaks Industry@Tallinn platvormi kaudu, mis kujutab endast kiiresti arenevat Põhja- ja Ida-Euroopa filmivaldkonna professionaalide kohtumispaika.

FIAPF hõlmab enda alla 29 riigi 34 tootjaorganisatsiooni, olles ainus filmi- ja teleprodutsentide globaalse ulatusega organisatsioon. Föderatsiooni üheks olulisemaks ülesandeks on akrediteerida rahvusvahelisi filmifestivale, et lihtsustada filmide tootjate ja levitajate orienteerumist festivalimaastikul. Kokku on maailmas 52 FIAPFi poolt akrediteeritud filmifestivali, PÖFF saavutas FIAPFi täisakreditatsiooni 2008. aastal.

2013. aastal linastus PÖFFi raames 220 täispikka filmi ja 250 lühifilmi. Kokku külastas festivali 77 600 vaatajat. Põhja-Euroopa üks suurimaid filmiüritusi ootab filmisõpru taas kinno 14.-30. november 2014.

Tagasi üles