Briti kaptenile ja maadeavastajale James Cookile kuulunud bumerang pannakse Londonis järgmisel kuul oksjonile.
Kapten Cooki bumerang pannakse oksjonile
Kapten Cook sai selle bumerangi 1770. aastal oma esimesel reisil tollasesse Uus-Hollandisse, nüüdsesse Austraaliasse, kirjutab abc.net.au.
Christie`s oksjonimaja esindaja sõnul võib selle viskerelva hind ulatuda 60 000 naelani (üle 1,1 miljoni krooni).
Oksjonimaja esindaja lisas, et nimetatud bumerang oli Cooki naise Elizabethi asjade seas ning seda on põlvest põlve edasi antud. Nüüd pani viskerelva praegune omanik selle oksjonile.
«See bumerang on hea näide eurooplaste ja Austraalia kohalike põliselanike esimestest kontaktidest,» lisas oksjonimaja esindaja.
Christie`s oksjonimaja andmetel polnud kapten Cookil esialgu bumerangi otstarbest aimugi.
«Seda kirjeldati kui puust eset, kuid selle otstarbe jälile saadi alles aastaid hiljem,» nentis esindaja.
Kapten Cooki bumerang koos veel mitmete teiste talle kuulunud asjadega lähevad Christie`s oksjonimaja Exploration and Travel teemalisel oksjonil müüki 25. septembril.
James Cook (27. oktoober 1728 Yorkshire, Marton – 14. veebruar 1779 Hawaii) oli Briti meresõitja, kartograaf ja maadeavastaja.
James Cooki tuntus põhineb kolmel ümbermaailmareisil, mille ta sooritas aastatel 1768–1779. Cook uuris põhiliselt Vaikse ookeani saari, Põhja-Ameerika rannikut, Austraalia idarannikut. Ta üritas avastada ka lõunamandrit ehk Antarktist, kuid see tal ei õnnestunud.
Cook erineb enamikust tolleaegseist meresõitjaist oma väidetavalt inimlikuma iseloomu pärast. Pärismaalaste vastu kasutas ta vägivalda vaid siis, kui muud võimalust ei olnud. Väidetavalt püüdis ta õpetada Polüneesia pärismaalastele kartulite ja sigade kasvatamist, et võõrutada neid kannibalismist.