P, 3.07.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Galerii: Energia avastuskeskus avas pidulikult uksed

Elu24.ee meelelahutustoimkond
, Elu24 peatoimetaja
Galerii: Energia avastuskeskus avas pidulikult uksed
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments

Põhjalikult renoveeritud ja uuenenud ekspositsiooniga Energia avastuskeskus avas täna taas külastajatele uksed. Avastuskeskuse võimsamaks eksponaadiks on terves Euroopas ainulaadne välgugeneraator, mis võimaldab demonstreerida kuni 3-meetriseid välgunooli.

Tallinnas Põhja puiesteel asuv loodus- ja reaalteadustele keskendunud Energia avastuskeskus tegutseb 101 aastat vanas elektrijaama hoones. Täna taasavatud koguperekeskuses on uus ekspositsioon ning vaatamist väärib ka ajalooline hoone ise, mis sai hoolikalt ja väärikalt renoveeritud. Kogu perele mõeldud keskus pakub külastajatele põnevat ja kaasaegset teaduse avastamise keskkonda.

Energia avastuskeskuse juhataja Kertu Saks lubab, et põnevust ja avastamise rõõmu jätkub igas vanuses külastajatele. „Energia avastuskeskus on Euroopas ainulaadne koht, kus saab kogu perega avastada teadust läbi kogemuse. Endises elektrijaama hoones saab lisaks elektrijaama originaalsisseseadele uudistada enam kui 130 „käed külge“ eksponaati. Näitame  teadusteatrit ja Euroopas unikaalset välgudemonstratsiooni. Meil saab uudistada ka kosmost Eesti ainukeses täiskuppelplanetaariumis,“ kirjeldas Saks.

Tema sõnul kujuneb avastuskeskuse staareksponaadiks Euroopas ainulaadne Tesla generaator Faraday puuris, mis võimaldab demonstreerida kuni 3-meetriseid välgunooli.

Eesti Energia juhatuse esimehe Sandor Liive sõnul loodab Eesti Energia avastuskeskuse ühe asutajana, et see aitab ärgitada lastes ja noortes huvi teaduse ja reaalainete vastu.

„Olen kindel, et siin pakutav hariv meelelahutus tekitab lastes  huvi erinevate teadusvaldkondade vastu. Avastuskeskuses on võimalus käed külge panna, avastada ja kogeda teadust ning veeta aega põnevalt ja harivalt kogu perega. Energiaettevõttena soovime panustada inseneride ja loodusteadlaste järeltuleva põlve järelkasvu ning Energia avastuskeskus on selleks just õige asi,“ ütles Liive.

Avastuskeskuse hoone on ka Eesti põlevkivienergeetika ajaloo mõttes eriline. Just sellest majast jõudis 1924. aastal esmakordselt põlevkivist toodetud elekter tallinlaste kodudesse. Tallinna elektrijaam oli tehnoloogia ja insenerikutse arengu kasvulavaks kuni tegevuse lõpuni 1979. aastal. Energia avastuskeskus tegutseb Tallinna elektrijaama endises hoones alates 1999. aastast.

"Energia avastuskeskusest saab kindlasti Eesti üks olulisemaid turismimagneteid, mis annab võimaluse nii kohalikele kui välisturistidele, nii suurtele kui väikestele, avastada põnevat teadusmaailma. Keskus on suurepärane näide, kuidas EL rahastamisega on võimalik piirkonna konkurentsi märgatavalt tõsta," ütles sise- ja regionaalminister Hanno Pevkur.

Näituste ja programmide väljatöötamisel keskendub Energia avastuskeskus loodusteaduste, tehnoloogia, inseneeria ja matemaatika teemadele.  Unikaalses tööstusmälestises enam kui 3000 ruutmeetrisel pinnal on avatud 7 püsinäitust energia- ja elektritootmise ajaloo, klassikalise füüsika, heli, valguse, optika, taastuv- ja tuumaenergia teemadel.

Lisandub ka hooajaliste näituste osa, kus alustakse geomeetriale pühendatud matemaatikanäitusega. Keskuses avatakse ka Samsung school-lab tehnoloogiaga füüsikaklassid, seminariruumid, õpetajate tuba ja sünnipäevatuba.

Keskus renoveeriti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ja Eesti Energia toel projektiga „Energia avastuskeskuse rekonstrueerimine rahvusvahelise tähtsusega turismiobjektiks“ kokku 3, 7 miljoni euro eest.

Energia avastuskeskusest on võimalik osta ka Eesti esimest populaarteaduslikku põlevkiviraamatut "Kukersiit ja konnatahvel. Meie energia lugu". Esimesest tiraažist on keskuse avamise puhuks reserveeritud viimased eksemplarid.

Vaata pildigaleriid pidulikust avapeost!

Märksõnad
Tagasi üles