Nike

Muusikalises ajalootunnis saab osaleda Ümera lahingus

Viljandis taaselustatakse Ümera lahing. Foto on illustratiivne.

FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Võidupüha tähistamise raames etendub 22. juuni õhtul kell 21.30 Viljandi lauluväljakul kontsertetendus „Henrik, Liivimaa kroonik ehk miks mäletada Ümerat?“

Tegemist on Ümera lahingu 800. aastapäevale pühendatud etendusega, mis siiski erineb tavanäidendist.

Etenduse lavastaja, Viljandi kultuuriakadeemia lavakunstide osakonna juhataja Jaanika Juhansoni teatel võib etendust pidada muusikaliseks ajalootunniks.

„Ehkki näidendis näeb ka Ümera lahingut kajastavaid võitlusstseene, ei ürita etendus pelgalt peegeldada toona, 800 aastat tagasi toimunut,“ seletas Juhanson. „See pole lahingu taaskehastamine rohkem või vähem elutruus vormis, vaid pigem lihtsal, kuid mitte lihtsustatud kujul ajalootund, kontsert- ja liikumiskava, mis tegeleb küsimustega: kuidas me mäletame oma ajalugu ning kuidas mäletada Ümera lahingut ja mida sellest mäletada?“

Juhansoni kinnitusel mängitakse Ümera lahing läbi, et aru saada endist, enda ühiskonnast ja keskkonnast siin ja praegu. Lavastaja teatel on publikul etenduses oma oluline.

„Henrik, Liivimaa kroonik ehk miks mäletada Ümerat?“ on kahetunnine muusikaline vaatemäng Eesti muinasajaloo teemadel. Etenduse aluseks on ajaloolase Andrei Hvostovi näidend „Henrik“.

Kandvat osa, Läti Henrikut kehastab Pärnu Endla teatri näitleja Priit Loog. Teistes kesksetes osades on viis noort meesnäitlejat Cabaret Rhizomežist Ajjar Ausma, Anatoli Tafitšuk, Johannes Veski, Joonas Parve ja Päär Pärenson. Samuti löövad kaasa 20 teatritudengit Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemiast.

Muusikalist külge veavad liivi-eesti bänd Tulli Lum ja eesti bänd Oort. Läbivalt on kaasatud Sakala meeskoor.

Etendus toimub Viljandi lauluväljakul, publik istub laulukaare astmestikul ja Viljandi lauluväljaku väikese oru servadel ning ühel hetkel ka oru keskel. Publikul on soovitatav kaasa võtta istumisalused.