K, 29.11.2023

Naljaettevõtjad asutasid Eesti stand-up kultuuri edendamiseks tõsise Naljastipendiumi

Meisi Volt
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Naljastipendium
Naljastipendium Foto: Margus Johanson

Kolm Eesti stand-up comedy ehk püstijalukomöödia eestvedajat asutasid eraalgatusel ühise stipendiumi, et arendada stand-up kultuuri Eestis. Stipendium sai nimeks Naljastipendium.

Mitmeid aastaid Eesti teatri ja meelelahtusmaastikul tegutsenud rühmitused Monoteater, Komeediklubi ja Kinoteater ühendasid jõud Eesti stand-up kultuuri edendamisel ning asutasid erakapitalil pühineva stipendiumi, nimega Naljastipendium.

Kuni 1500€ suuruseid stipendiume võivad taotleda nii üksikartistid kui kollektiivid projektide toetuseks, täiendõppeks ja (välis)festivalide külastamiseks. Eesmärk on üks, edendada Eesti stand-up kultuuri ning tuua publiku ette olulisi teemasid, et arutada neid läbi nalja.

«Naljastipendium on tõsine asi,» kommenteeris stipendiumi Paul Piik, üks asutajatest.

«Püstijalukomöödia on nagu õukonna narr või Pikri karikatuur, mis ühelt poolt näitab näpuga olulistele teemadele ja teisalt pikendab eluiga. Rõõmu teeb, et Eesti publikul on, mida vaadata ja entusiastidel on, kus esineda. Mitmed head ideed jäävad aga raha taha. Loodame, et Naljastipendium aitab juba praegu selles valdkonnas tegutsejatel hoogu juurde saada ning uutel alustajatel oma esimesi katsetusi teostada,» lisab Piik.

Paul Piigi sõnul toetatakse ühekordseid otsingulisi loomingulisi projekte, õpinguid, erialaseid sõite, välisfestivalidel osalemist ja valdkonnaga seonduva kirjanduse arendamist.

Kandideerida saab SIIN ning esimese Naljastipendiumi taotlemise tähtaeg on 1. aprill. Paul Piigi sõnul ei ole tegemist aprillinaljaga.

Stand-upi fännid on oodatud omalt poolt stipendiumifondi suurendama, juriidilistele isikutule ei lisandu seejuures täiendavat maksukohustust. Lisainfo selle kohta on stipendiumi veebilehel.

Kinoteater on alates 2011. aastast väljastanud noorte stand-up tulijate «Püstijalukomöödia» (Henrik Kalmet, Kaspar Velberg, Jörgen Liik ja Karl-Andreas Kalmet), pihtimusliku naislavastuse «Võidab see, kellel on kõige hullem mees» (Piret Krumm ja Katariina Tamm) ning veab eest aktsioonidesarja «Manifest».

Komeediklubi on korraldanud inglisekeelseid stand-upi ja impro-showsid (Stephen Frost’s Improv Allstars, Keith Farnan, Paul Foot, Zoe Lyons jpt.) Tallinnas ja Tartus juba aastast 2010.

Monoteater on viimase viie aasta jooksul produtseerinud showd nagu «Ürgmees», «Isa», «Vanaisa» ja «Miks mina?» (Jan Uuspõld) ning «Nüüd tõesti aitab jamast» (Peeter Oja).

Lisainfot leiab SIIT.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles