L, 10.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Väärt muusika! Elektroonilise muusika suurnimi Bonobo esineb Tallinnas

Meisi Volt
Facebook Twitter
Comments
Bonobo ehk Simon Green
Bonobo ehk Simon Green Foto: promo

18. veebruaril esineb Rock Cafés tänapäeva üks suurimaid nimesid elektroonilises muusikas - BONOBO. Briti muusik, produtsent ja DJ Simon Green esineb esmakordselt Tallinnas «The North Borders Tour 2014» turnee raames oma live-bändiga.

Simon Green (37), tuntud kui Bonobo, pälvis suure tähelepanu juba oma esimese albumiga «Animal Magic» (2000). Green märgiti koheselt ära tõsise talendina, kes on võimeline lisama elektroonilisse muusikasse tõelise muusiku teravust, ja kes tänu oma andele suudab väga vabas vormis luua, laiendades muusika piire uutele tasanditele helipildis ja kvaliteedis.

Tema järgnevad albumid arendasid mehe tunnetust, tõid talle fänne üle maailma ja lõid võimaluse tema live-esinemistel stuudioalbumite lummavateks kontsertversioonideks kujuneda.

Tänaseks on Bonobo palasid populaarses veebikeskkonnas Last.fm kuulatud üle 50 miljoni korra.

Kuid Greeni lugu ei ole tänapäeva muusikas väga tavaline – tal polnud videot, millest oleks saanud viiruslik interneti-sensatsioon, polnud ühtegi ühe-hetke-hitti, polnud äkiliselt saavutatud edu ega kerget juhuslikku haakumist trendidega.

Bonobo edu on kümneaastase järjepideva töö tulemus, töö mis kujundas ja lihvis muusiku muusikalisi oskusi. Viis albumit, arvukad tuurid, singlid, remiksid ja produtseerimine teistele artistidele muutsid Bonobo tasapisi ent kindlalt üheks tähtsamaks tegijaks tänapäevases elektroonilises muusikas.

Bonobo muusika on iga kord üdini tunnetatav ja alati ilusat äratundmisrõõmu pakkuv, tema loomingut kuulates ei saa keegi kunagi tundma raisatud aega, nagu pole selle sees olles võimalik jääda puutumata suurtest hetkedest. Kriitikute sõnul on Bonobo iga lugu igal plaadil eraldiseisev meistriteos ning seda kogu tema loomingut läbivalt.

Tema läbimurdeline album «Black Sands» (2010) oli suurepäraseks näiteks, kuidas Green seob enda meloodilise geniaalsuse elektroonilisele muusikale omase nurgelisuse, bassi ning nakatavate trummidega. Green, nagu ka paljud teised, kes muusikuks sündinud, väljendab end kõige loomulikumalt ja täpsemalt läbi enda muusika.

Pärast «Black Sands» albumi avaldamist on Bonobo enda live-bändiga tuuritanud üle kogu maailma, lummates hüpnootiliste live-versioonis lugudega tuhandeid inimesi korraga.

«Paljud inimesed näevad mind laval mängimas koos teiste muusikutega ning arvavad ekslikult, et Bonobo on bänd. Kui aga proovid ühe inimese kontseptsiooni tutvustada, siis publik kuidagi ei suuda seda kohe vastu võtta ega aru saada,» ütles Green.

Bonobo uus, sel aastal ilmunud album «The North Borders», on kriitikute sõnul suur püüdlus edasi.

«Plaat kannab endas nii loomulikku arengut kui ka eelmiselt albumilt tuleneva elektroonilise paleti jätku. Temaatiline, kõlav, sõltuvust tekitav ja täiuslikult moodustatud album. See on ühtlasi ka album näitamaks elektroonilise muusika võimsat arengut. Selle mitmekihilisus ja rikkus, emotsioone ärgitav jõud ning suurepäraselt kõikehõlmav sügavus ning detailid on tavaliselt siiani seondunud klassikalise muusikaga. Kui antud muusikaskenes on aset leidmas omamoodi renessanss, võib Simon Green end täieõiguslikult üheks kandvaks jõuks nimetada.»

Nii nagu ka eelmiste albumitega, tõstab «The North Borders» esile õrna tasakaalu vokaalsete lugude ja instrumentaalpalade vahel, tagades nii igale loole oma hingamisruumi ja võimaluse kõlada ning särada. Uuel albumil on külalisvokalistideks suurnimed nagu Erykah Badu, GreyReverend (Cinematic Orchestra) ja Cornelia (Portico Quartet).

«The North Borders Tour 2014» raames Eestit esmakordselt külastav Bonobo esineb Tallinnas koos live-bändiga. Muusiku sõnul oli stuudios tehtud sooloalbumit suure live-bändiga etteasteks tõlgendada päris korralikuks ülesandeks. «The North Borders» on väga palju vähem «live» kui mu eelmine plaat. Samas kavatsen alati albumi salvestada nii nagu tahan, ja mõtlen selle kõige peale alles hiljem,» seletas Green, ning lisas, et tal on hea meel selle üle, kuidas tänapäeval käib ta esinemisi vaatamas ainu rohkem noori. «Mu viimane kauamängiv on mind rohkem noorema kuulajaskonnaga ühendanud. Sel korral ringi tuuritades näen rahva seas aina enam noori. See on väga hea, ei tahagi täpselt samale publikule oma lugusid mängida, kellele ma seda kümme aastat tagasi tegin, nagu ei taha ka ju uuesti täpselt samasugust muusikat teha. Mäletan, kui esinesin esimese albumiga, olid enamjaolt publikuks sellised abstraktseid hip-hopi biite kuulavad kutid seljakottidega. Tahtsin, et muusika oleks lõbusam, mitte kuiv õppetöö. Nüüd mängides tunnen, kuidas ongi kordi lõbusam! Näen rahva seas noori kaasa laulmas. Muusika ongi ju loodud tähistamiseks, kas pole? Just selle võlu pärast tahtsingi saada välja esialgsest ühte stiili süvenenud lähenemisest ja hakata hoopiski kõike vastu võtma.»

Bonobo esineb 18. veebruaril Rock Cafés.

Piletid Bonobo esinemisele tulevad vabamüüki esmaspäeval, 9. detsembril kell 10.00 Ticketpro internetipoes aadressil www.ticketpro.ee ja kõigis Ticketpro müügipunktides, Statoili teenindusjaamades, Selverites ning valitud Eesti Posti kontorites üle Eesti. Piletihinnad algavad 27 eurost.

FBI ConcertClub’i liikmed saavad pileteid osta juba alates reedest, 6. detsembrist.

FBI ConcertClub’i liikmeks saab tasuta registreeruda internetis aadressil www.fbi.ee.

Bonobo esinemise produtsent on Live Nation Baltics.

Live Nation Baltics’it sõidutab Peugeot.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles