Texase osariigist pärit mees oli veerand aastasada oma naise tapmises süüdi mõistetuna vanglas, kuigi oli süütu.
Ameeriklane oli 25 aastat süütult vanglas
Mehe üle kohtu mõistmisel ei käsitletud peamisi tõendeid ja selle tõttu sai Michael Morton vanglakaristuse, edastab cnn.com.
Oli 1986. aasta ning 32-aastane Morton elas koos naise Christine`i ja kolmeaastase pojaga õnnelikku pereelu. Poeg oli just taastumas südameoperatsioonist. Päev pärast mehe sünnipäeva ta naine tapeti.
Morton oli naise tapmise ajal tööl ning seda tõestati. Mortoni sõnul uskus ta USA õigussüsteemi, kuna ta oli süütu. Asjad aga ei kulgenud nii nagu ta lootis. Ta anti naise tapmises kahtlustatuna kohtu alla.
Prokurör Ken Anderson sõnas, et Morton tappis naise, kuna naine oli mehe sünnipäeval seksist keeldunud. Selle väite lisaks ei olnud prokuröril esitada muid tõendeid, pealtnägijaid ega muid asju, mis oleks mehe süüd tõendanud.
Teiste kahtlusaluste puudumisel langetas kohus otsuse, et Morton on süüdi ja ta sai vanglakaristuse. Ta oli trellide taga 25 aastat.
Grupile advokaatidele hakkas Mortoni juhtum silma ning nad käivitasid uue uurimise. Ilmnes, et prokurör oli jätnud kohtlus esitamata ja käsitlemata tähtsaid tõendeid. Naabrid olid Mortonite maja juures näinud rohelist värvi kaubikut ja sellest väljunud mees läks lähedal asuvasse metsatukka. Maja lähedalt leiti verine sall ning perekonna poeg Erivc võis ema tapmist pealt näha.
Poeg on nüüdseks täiskasvanu ja on oma nime isa tõttu muutnud.
Advokaadid said loa teha verisele sallile DNA-test. Lisaks naise DNAle leiti sellelt ka võõra mehe DNAd. See mees osutus varem karistatud kriminaaliks Mark Norwoodiks. Ta oli tegelik süüdlane, kuid vaba.
Hiljem paljastus, et samas piirkonnas leidis kaks aastat pärast Christine Mortoni surma aset veel ühe naise tapmine.
Norwood tabati ja asja uuriti.
Morton sai vabaks 2011. aastal 57-aastasena ning ta kontakteerus oma pojaga.
Michigani ülikooli õigusteaduste osakonna uuring näitas, et USAs on aastatel 1989 – 2012 langetatud rohkem kui 2000 kohtuotsust, mis hiljem on DNA-testide abil ümber lükatud ning tühistatud.
Õigusteadlaste sõnul on Mortoni juhtum väga julm selle tõttu, et prokurör ei käsitlenud tähtsaid asitõendeid.
Kohtunikuks saanud prokurör Anderson ei suutnud selgitada, miks ta tähtsad tõendid kahe silma vahele jättis ning tunnistas viga. Ta kaotas kohtuniku töö, sai suure trahvi ning karistuseks määrati ühiskondlikult kasulik töö.
Morton töötab nüüd süütult süüdi mõistetute tugiprogrammis. Texase kuberner kinnitas Mortoni nime kandva seaduse, mis nõuab prokuröridel kõikide tõendite esitamist kaitseadvokaatidele ilma erinõudeta.
Mortonil on nüüdseks lapselaps, kes kannab tapetud vanaema nime Christine.