Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

14. eluaasta on kõige ohtlikum iga

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Copy
14. eluaasta on kõige ohtlikum iga
14. eluaasta on kõige ohtlikum iga Foto: PhanterMedia/Scanpix

University College London teadlaste sõnul on 14. eluaasta kõige ohtlikum iga, kuna siis toimuvad kiired hormonaalsed muutused ning hakatakse piire katsetama.

Selles vanuses riskitakse kõige enam, hakatakse alkoholi ja narkootikume tarvitama ning saadakse esmane seksikogemus, kirjutab The Telegraph.

Teadlased uurisid 86 poisi ja mehe, kelle vanus oli 9 – 35 eluaastat, riskikäitumist. Tulemused näitasid, et kõige enam satutakse ohtlikesse olukordadesse 14-aastasena.

«Põhjus, miks teismelised väga palju riskivad, ei ole selles, et nad ei suuda tagajärgi näha. Põhjus on hoopis selles, et nad naudivad närvikõdi ja üle noatera pääsemist,» selgitas neuroteadlane Stephanie Burnett.

Burnett lisas, et teismelised samas ei hooli, et võivad riskikäitumise tagajärjel kannatada saada.

«Teismeliste, eriti 14 – 15-aastaste seas on kõige rohkem neid, kes on saanud hoolimatu käitumise tõttu raskeid vigastusi,» selgitas uurija.

Katsealustel lasti mängida arvutimänge, kus pidi langetama kiireid ja ohtlikke otsuseid. Hiljem uuriti katsealuste käes kui rahule nad oma otsustega jäid.

«Mängus oli osalejatel võimalus riskides saada suur rahasumma, kindla peale minekul aga märgatavalt väiksem summa. Tulemused näitasid, et teismelised riskivad kõige enam, olles samas tagajärgedest teadlikud. Teismeeas aju alles areneb, eriti see osa, mis on seotud naudingute tundmisega. Sellises vanuses hormoonid nii-öelda möllavad ja katsetatakse piire,» selgitas Burnett.

Tagasi üles