Natsid plaanisid Vatikani infiltreeruda munkadena

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Natsid plaanisid Vatikani saata munkadeks maskeerunud luurajad
Natsid plaanisid Vatikani saata munkadeks maskeerunud luurajad Foto: AFP/ Scanpix

Briti vastuluure MI5 andmetel plaanisid natsid Teise Maailmasõja ajal saata Vatikani munkadeks maskeeritud luurajad.

Selle peale tuli Roomas elanud natside pooldaja, Gruusia päritolu Michael Kedia, kelle idee tundus Berliinile hea mõttena, kirjutab The Telegraph.

Sakslased arvasid, et see annab neile hea võimaluse jälgid vastaste tegevust.

Georgian Convent nime kandva operatsiooni käigus pidi Kedia ostma natsiluurajate jaoks Roomas hoone, kuhu rajada klooster. Kedia ostiski sakslaste raha eest ehitise Monteverdes.

Idee lasti käiku 1943. aasta sügisel kui liitlasväed liikusid Itaalias edasi ja valmistusid sakslasi Roomast välja ajama.

MI5 sai operatsioonis teada Briti luure heaks tegutsenud Itaalia politseinikult Giuseppe Dosilt.

«Plaani kohaselt taheti rajada Vatikani kaitse all Roomasse Gruusia klooster ning munkadeks maskeerunud agendid oleks edastastanud Saksa luurele informatsiooni Itaalias toimuva kohta,» seisab ajaloolises dokumendis.

Natside kloostrisse saadeti kuus mungaks ja seminaristiks maskeerunud luurajat. Kuid nende kesised teadmised katoliku kiriku ja religiooni kohta ning huvi naiste suhtes tekitasid Vatikanis kahtlusi.

Plaan sai tagasilöögi kui Vatikan asja jälile sai. Samuti saatis Vatikan vastavasisulise kirja Püha Tooli juurde akrediteeritud Saksa suursaadikule.

Tagasi üles