Jan Uuspõllu Ürgmees saab Isaks

Jan Uuspõld monotükis

FOTO: Marion Uuspõld

Monoteatri uues tõsielukomöödias Isa hakkavad paralleelselt mängima Jan Uuspõld ja Linnateatri näitleja Alo Kõrve. Isa on järg menuetendusele Ürgmees.


«Mul on ühest küljest kindel tunne, aga teisest küljest tunnen ennast täna nagu tippsportlane, kes peab minema tiitlit kaitsma,» rääkis Jan Uuspõld uuest etendusest. «Selles lavastuses anname ülevaate, kuidas mehest saab mees. Vana kulunud klišee, et sõjavägi teeb mehest mehe on vale! Tegelikult on mees tehtud siis, kui temast on saanud isa. Etendus on nii neile, kes on juba lapsevanemad kui ka neile, kes mingil põhjusel on unustanud lapse teha. Pere ja kooselu eesmärk on lapsed, sest ilma lasteta kaob varem või hiljem elul maitse."

Alo Kõrve sõnul olid esimesed emotsioonid Isa käsikirja lugedes üllatavalt head - etendus on sisukas, mitte lihtsalt huumorilugu ning seal on ilusaid hetki. «Mononäidend on minu jaoks seni tundmatu žanr, aga tunne on erakordne, sest mõte sellest, et seisan üksi ilma trupita suure saali ees ja hoian publikut kaks tundi pingul, on suurepärane,» ütles Kõrve.

Isa esietendus toimub 16. märtsil Vene Kultuurikeskuses algusega 19:00, millele järgneb kutsetega vastuvõtt. Kõik Vene Kultuurikeskuses toimuvad etendused on venekeelse sünkroontõlkega. Tõlke puhul on pilet ühe krooni võrra kallim. Piletid esietendusele on müügil alates 1. märtsist.

Millest Isa räägib?
Isa on tuntud Islandi näitekirjaniku, lavastaja, näitleja ja produtsendi Bjarni Haukur Thorssoni 2007. aastal valminud mononäidend. Thorsson astus näitlejana lavalaudadele 1998. aastal Rob Beckeri kirjutatud näidendis Ürgmees, mille ta ka ise lavastas.

Isa on loogiline ajaline jätk Monoteatri eelmisele etendusele Ürgmees. Näidendis arutab peaosaline mehe ja naise kooselu järgmise etapi ja pereelu põhiväärtuste ning eesmärkide üle. Seitse aastat koos elanud paar on saabumas tagasi koju suurepäraselt puhkusereisilt armunute linnast Pariisist. Lennukis sattuvad nad kõrvuti istuma perega, kus kasvavad kaks last - mõnekuune poiss ja paariaastane tüdruk. Isa peategelase silme läbi toimub seal peres paras õudus: karjuvad lapsed, titetoitu ja jooke täis kallatud riietega lapsevanemad, kelle kurnatust on keeruline mõõtagi.

Isa üllatuseks sattub tema kallis naine lennukil nähtust sellisesse vaimustusse, et viib nende õnneliku, vaba ja noore pere järgmisele tasandile. Naine otsustab, et nad saavad lapse. Ligikaudu kaks tundi kestva etenduse jooksul viiakse vaataja tempokale ja humoorikale jalutuskäigule, mille jooksul saame põhjaliku ning kiire ülevaate, mis toimub ühes peres alates lapse saamise mõtte tekkimisest kuni lapse kolmeaastaseks kasvamiseni. Ja seda kõike mehe pilgu läbi.