Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

Torino surilinal olev tekst tõendab selle autentsust?

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Copy
Foto Torino surilinast
Foto Torino surilinast Foto: TopFoto/SCANPIX

Vatikani teadlase Barbara Frale`i kinnitusle leidis ta Torino surilinalt vihjeid, mis tema sõnul tõendavad selle autentsust.

Frale avastas surilinast tehtud fotosid uurides vaevu näha oleva kreeka, aramea ja ladina keelse teksti «Jeesus Naatsaretist» ning veel mitu märget, kirjutab foxnews.com.

«See on kindel tõend, et tegemist on autentse surilinaga, mis mässiti Jeesuse ümber pärast ta surma,» on uurija veendunud.

Alles hiljuti teatasid  teised uurijad, et Torino surilina puhul on tegemist keskaegse võltsinguga. Frale ei uskunud seda ja selle tõttu asus ise asja kallale.

Frale kinnitusel on arhailine tekst linal nähtav mitmel pool.

Vatikani teadlase arvates võisid need surilinale jätta alama astme Rooma ametnikud või matjad, et lahkunut identifitseerida.

«Märgistamine aitas perekonnal  lahkunut avalikust surnukambris tuvastada ja ta matmiseks kätte saada,» selgitas Frale.

Teadlase arvates kirjutasid ametnikud surnu nime papüürusetükkidele, need kleebiti surnulina külge taimse liimiga. Värskelt kirjutatud nimesildid jätsid siis linale jälje.

Vaevu märgatav tekst avastati juba 1978. aastal. Kuid kui kümme aastat hiljem toimunud süsinikmeetodil uurimine näitas, et tegemist võib olla võltsinguga, siis tekstide edasisest uurimisest loobuti.

Frale sõnul leidub surilinal fraas kolmes keeles, kaasa arvatud kreeka keeles – Iesous Nnazarennos ning märge ka Rooma valitseja Tiberiuse kohta, kelle võimu ajal Jeesus risti löödi.

Ka mainib tekst, et linasse pandud mees mõisteti surma.

«See varjatud tekst on tegelikult Jeesuse surmatunnistus. Jätsin kõik religiooniga seotu kõrvale ja  uurisin seda kui antiikset teksti,» selgitas Frale.

Enamik Torino surilina uurinud teadlasi on Frale leiu suhtes skeptilised.

Torino surilina on 4, 3 meetrit pikk ja 1,09 meetrit lai linane kangas, millesse on jäädvustunud Jeesuse kujutis nii eest kui ka tagant.

Tagasi üles