Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Tartust leitud kangad jutustavad keskajast

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Viljandi muuseumis näeb näitust "Kangas hansalinnas ". Pildil koos eksponaadiga Tartu linnamuuseumi arheoloogiaosakonna juhataja Arvi Haak.
Viljandi muuseumis näeb näitust "Kangas hansalinnas ". Pildil koos eksponaadiga Tartu linnamuuseumi arheoloogiaosakonna juhataja Arvi Haak. Foto: PEETER KÜMMEL/SAKALA

Viljandi muuseumis avati näitus «Kangas hansalinnas», millel on esimest korda välja pandud Tartu keskaegsetest jäätmekastidest kogutud tekstiilileiud.


Tartu linnamuuseumis koostatud näitus jutustab keskaegsest kangaste valmistamisest ja kasutamisest ning toonasest kangakaubandusest.

Liivimaa keskaegsete linnade jõukuse peamine allikas oli hansakaubandus. Üks tähtsamaid toonaseid kaubaartikleid olidki kangad, kuid seni oleme neist teadnud peaasjalikult dokumentides leiduvate andmete põhjal, sest maapõue sattudes kangajäänused enamasti hävisid.

Näitusel eksponeeritu on meie päevini säilinud Tartu jäätmekastide niiskes keskkonnas. Ka Põhja-Euroopa mastaabis on tegemist suhteliselt haruldase leiuainesega.

«Kangatükid säilisid tänu sellele, et õhk neile ligi ei pääsenud,» selgitas Tartu linnamuuseumi arheoloogiaosakonna juhataja Arvi Haak. «Linasest materjalist leide käidi meie juures uurimas Lääne-Euroopast ning tekitas suurt imestust, kuidas need meil säilinud olid.»

Tartu jäätmekastidest on keskaegseid tekstiilileide kogutud 1980. aastate keskpaigast. Nimetatud kangakatkendid on ainsad, mis võimaldavad teha järeldusi toonase rõivastuse detailide ja nende valmistamiseks kasutatud töövõtete kohta.

Omaette tähelepanu väärib näitusel XIV sajandi teise poole rõivastuse rekonstruktsioon, mis koostati Rootsist ja Gröönimaalt leitud terviklikumate rõivaesemete ning Tartu leidude põhjal. «Hansaajal toodi kalevit sisse eranditult piiri tagant, Eestis seda ei valmistatud,» lisas Haak.

Näituse koostas Tartu ülikooli doktorant Riina Rammo ja kujundas Jaana Ratas.
Varem Tartus eksponeeritud näitus jääb Viljandis avatuks 10. jaanuarini.

Tagasi üles