Kas Dan Browni uus raamat peaks vabamüürlasi muretsema panema?

Inna-Katrin Hein
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Dan Browni uus teos «The Lost Symbol»
Dan Browni uus teos «The Lost Symbol» Foto: AFP / Scanpix

USA kirjaniku Dan Browni bestseller «Da Vinci Code» sai järje, mis kannab pealkirja «The Lost Symbol».

Selles teoses on keskseks teemaks vabamüürlased, nende saladused, märgid ja mõistatused, kirjutab AP.

Eile avaldatud raamatut on väidetavalt trükitud viis miljonit koopiat ning see on juba Amazon.com-i müüduimate raamatute edetabeli tipus.

Raamatu «The Lost Symbol» peategelaseks on jällegi Harvardi ülikooli teadlane Robert Langdon. Ta peab lahendama vabamüürlaste maailmavalitsemise koodi sisaldava püramiidi saladuse. Tegevus toimub USA pealinnas Washingtonis 12 tunni jooksul.

Dan Brown vihastas katoliiklasi «Da Vinci koodis» esitatud vihjega, et Jeesus ja Maarja Magdaleena olid abielus ning neil olid järglased.

Kuna uue raamatu tegevus käib ümber vabamüürlaste, siis oodatakse huviga, kuidas nemad reageerivad.

«Mul on vabamüürlaste suhtes suur respekt. Vabamüürlasi ülistatakse nende religioosse sallivuse ja elegantsete rituaalide tõttu. Kuna suur osa nende tegevusest on salastatud, siis liigub nende ümber palju kuulujutte,» selgitas Dan Brown.

Brown lisas, et pärast ta raamatu ilmumist leidub kindlasti suur hulk inimesi, kes vabamüürlasi paremini mõistavad ja nende tegevusest huvitatud on.

Washingtoni vabamüürlaste sõnul ootasid ja kartsid nad selle teose ilmumist.

Vabamüürlase Kirk McNulty kinnitusel on ta natuke mures, kuna tegemist on romaani ja mitte teatmeteosega, siis võib seal olev informatsioon vabamüürlastest vale pildi anda.

«Brown võib kirjutada mida tahab. Sama aga ta võiks meid siiski positiivses valguses näidata,» lisas McNulty.

Vabamüürlane Darryl Carter loodab, et inimeste huvi pärast selle raamatu lugemist nende organisatsiooni vastu kasvab ning nii mõnigi neist võib-olla soovib vabamüürlastega liituda. Ta jätkas, et samas võib see ka vaenlasi ja šarlatane kohale meelitada.

Vabamüürlus on rahvusvaheline liikumine, mis  taotleb inimese kõlbelist täiustumist ja sellest johtuvalt ka inimestevaheliste suhete paranemist.  Vabamüürluse eelkäijaks peetakse  ehitusmeistrite ühinguid.  Tänapäevase kuju sai vabamüürlus Inglismaal, kui 1717 ühinesid  Londoni loožid Inglismaa suurloožiks.

Vabamüürlaste loožides kasutatakse mitmesuguseid sümboleid nagu sirkel, vinkel, kellu, lood, põll.

Üks tuntumaid sümboleid on kõikenägev silm. Seda on kujutatud ka 1-dollarisel rahatähel (silm püramiidi tipus kolmnurgas).

Paljud tähtsad USA ja teiste maailma riikide linnade ehitised on tähistatud vabamüürlaste märkidega. Ka paljud keskajal ehitatud katedraalid kannavad vabamüürlaste vennaskonna sümboolikat.

USA pealinna Washingtoni planeeris vabamüürlasest Prantsuse arhitekt Pierre Charles L'Enfant. Seoses sellega on pealinna põhiplaanis ja enamikul avaliku sektori hoonetel massoonlikud sümbolid.

Vabamüürlastel on rohkesti salajasi märke, näiteks sümboolne käepigistus või tervitus ja hädaabimärk.

Tagasi üles