10 kuldreeglit algajale šoppajale

Kuldsed unistused

FOTO: Caro / Scanpix

Šoppamine olevat naistel küll veres, kuid tegelikult on ka sellel väsitaval spordialal omad reeglid, mida järgida tuleks. Mitte selleks, et kiiremini ja kõrgemale jõuda, vaid ikka selleks, et valesid otsuseid vältida ja rahaga mõistlikumalt ümber käia.


Algajal poeskäijal võib abi olla allpool toodud kümnest lihtsast, kuid olulisest nõuandest, mille on kokku pannud Bild.

1. Silmatorkav olgu odav

Tõenäoliselt kiiresti moest ja maitsest kaduvad trenditooted olgu võimalikult odavad. Värvikad ornamendid, läikiv nahk või puhvpüksid peavad vastu maksimaalselt ühe hooaja. Suure tõenäosusega tüdined sa neist juba varem. Niisiis tasub moelavadel silma jäänud tooted hästi meelde jätta ning natuke oodata - mõnes odavamas trendipoes on igatsetud asi varsti kindlasti saadaval.

2. Põhiline olgu väärikas

Eelmisele vastupidine kehtib garderoobi püsiasukate puhul: valge särk, nn pliiatskleit või lihtne v-kaelusega pullover peaksid olema nii kvaliteetsed, kui sa endale vähegi lubada saad. Kui kombineerid neid sobivate ja hinnalt soodsamate detailidega, on stiilne välimus kindlustatud. Pikemas perspektiivis on alati soodsam soetada endale üks väga hea kašmiirist sviiter, kui tassida koju mitu odavat kampsunit, mida sa nagunii ei kanna.

3. Järgi oma stiili

Tunne end: mõtle, milliseid rõivaid sa meelsasti ja kõige tihedamini kannad ning kuidas tahaksid välja näha. Selle põhjal saad kokku panna oma stiili, millest võib saada sinu firmamärk. Näiteks iga päev üks punane detail riietuses, alati seelikus, midagi viiekümnendatest... Oma stiili puhul on eeliseks see, et sa ei pea iga uue trendiga kaasa jooksma. Sa võid tasapisi soetada garderoobitäie rõivaid, mida saad aksessuaare vahetades kanda kas või aastaid.

4. Ära jahi trende

Sa ei pea alati hoolima sellest, mis parasjagu moes on. Osta vaid seda, mis sulle tõesti selga passib. Isegi, kui seetõttu enda vastu range pead olema. Ära püüa end veenda, et mõni rõivaese sulle sobib, kui see tegelikult nii ei ole.

5. Ettevaatust allahindlustel

Siin polegi nagu midagi uut öelda, sest kes meist poleks mõnikord mõnd rõivaeset vaid selle odava hinna pärast ostnud. Ja sinna kappi see rippuma jääbki. Sama kehtib ka jalanõude puhul: osta vaid neid, mis on mugavad ja parajad.

6. Lemmik leitud?

Poes on raske hinnata, kas mingist rõivast ka tegelikult asja saab või kui kvaliteetne see on. Seetõttu tasub uut riideeset mitu korda kanda ja vähemalt korra läbi pesta. Kui asi ikka sama hästi selga istub, siis on korras. Mõistlik on veel üks samasugune asi osta või siis sama, aga teist värvi. Nii lähed kindla peale välja ja väldid valesid ostusid.

7. Sobib või ei sobi?

Juba poes riideid selga proovides tasub mõelda, millega koos neid kanda on võimalik. Pole mõtet osta midagi vabandusega, et «eks hiljem saab poodi tagasi tuua» - kui ei peaks sobima. Suurem osa valesti tehtud ostudest ei jõua kunagi kauplustesse tagasi, vaid jäävad kodudesse tolmu koguma.

8. Puhkuse ajal keelatud

Õlgkaabud ja autorehvidest tehtud sandaalid tunduvad puhkuse ajal küll toredad ja naljakad, kuid hiljem pole nendega suurt midagi peale hakata. Niisiis: puhkuse ajal on uute riiete ostmine keelatud. Enamasti on puhkuseparadiisides müüdavad rõivad ka väga kaheldava kvaliteediga, mistõttu oleks mõistlik neid eemalt imetleda.

9. Kutsu rätsep appi

Mõnikord võivad muutuvad moetuuled lausa hulluks ajada: ühel hooajal püsib seelik vaevu puusadel, teisel liibub aga tihedalt taljele. Vaata oma lemmikasjad üle ja ehk annab mõne osava rätsepa kaasabil riideid vastavalt moele sobivaks kohendada.

10. Hoia ja hoolitse

Kui oled lõpuks leidnud kingapaari või mõne rõiva, mis sulle väga meeldib, siis hoia seda hoolega. Jälgi tingimata rõiva küljes olevaid pesemisnõuandeid ning pese riideid nii harva kui võimalik. Ära kanna ühtki asja kaks päeva järjest ning hoolda oma kingi, et neid ikka kauemaks jaguks.

Tagasi üles