Põltsamaa võõrustab suurimat Eesti meedia ajaloo näitust

Sakala
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eesti Pressimuuseum pakub augusti lõpuni Põltsamaa lossis vaadata esimest eestikeelse ajakirjanduse ja meedia ajaloo koondnäitust «Mediapolis».
Eesti Pressimuuseum pakub augusti lõpuni Põltsamaa lossis vaadata esimest eestikeelse ajakirjanduse ja meedia ajaloo koondnäitust «Mediapolis». Foto: Erakogu

Eesti Pressimuuseum pakub augusti lõpuni Põltsamaa lossis vaadata esimest eestikeelse ajakirjanduse ja meedia ajaloo koondnäitust «Mediapolis».


«Mediapolis» koosneb kolmest suuremast ja kahest väiksemast väljapanekust. Mahukaima osa "Mediapolisest" võtab enda alla Eesti Ajalehtede Liidu koostatud 2008. aasta parimate pressifotode näitus. Väljas on umbes viiskümmend tööd, mis võtavad kokku eelmise aasta olulisimad sündmused ja annavad aimu Eesti ajakirjandusfoto tasemest.

Pressifotodega samas ruumis võib näha Eesti Pressimuuseumi koostatud lühiülevaadet esimestest eestikeelsetes ajalehtedes ilmunud illustratsioonidest ja fotodest.

Samuti leiab külastaja seal valiku kirjutusmasinatest, mis on läbi ajaloo olnud ajakirjanike üheks olulisimaks töövahendiks. Näitusel antakse põgus ülevaade ka kirjutusmasinate rollist põrandaaluse ajakirjanduse trükkimisel ja levitamisel.

Lossi keldris on väljas Fotomuuseumi koostatud väljapanek Johannes ja Peeter Parikast. Mõnda aega Põltsamaal elanud vendade paar kolis 1910. aastal Tallinna ja avas seal Kuninga tänaval oma fotoateljee. Enne II maailmasõda said neist Eesti Vabariigi tuntuimad päevapiltnikud.

Parikate näitustega samas ruumis on võimalik vaadata ka 1938. aastal valminud Eesti Kultuurfilmi pala «Nii sünnib ajaleht". Filmi autor on Parikatega tihedat koostööd teinud filmimees Konstantin Märska. Pala annab ülevaate ajalehe «Postimees» trükiettevalmistusest ja trükkimisest.

«Mediapolise» kolmas väljapanek paikneb Põltsamaa Muuseumis ja valgustab eestikeelse ajakirjanduse kujunemist ja arengut 1940. aastani vaimuliku ajakirjanduse näitel. Külastajatel on võimalik näha vanimaid eestikeelseid ajalehti ning sirvida saja-aastast «Ristirahva Pühapäevalehte».

«Mediapolise" pani kokku Põltsamaal tegutsev Eesti Pressimuuseum, mille sihiks on väärtustada Põltsamaa rolli eestikeelse ajakirjanduse hällina. Hakkas ju Põltsamaa külje all Kuningamäel 1766. aastal ilmuma esimene eestikeelne ajakirjandusväljaanne «Lühhike öppetus». Pressimuuseumi kohta võib lähemalt lugeda internetist www.aukk.ee.

Väljapanekute koostamisel pakkusid tuge Eesti Aalehtede Liit, Fotomuuseum, Eesti Kirjandusmuuseum, Põltsamaa Muuseum ja Kultuurkapital. Näituste sari on avatud augusti lõpuni iga päev kella 10-18. Pileteid müüb näitustele Põltsamaa lossis paiknev turismiinfopunkt. Sama piletiga pääseb vaatama ka Põltsamaa Muuseumi püsiekspositsiooni.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles