Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Tartus näeb laulupidude postmarkide näitust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Raul Sulbi
Copy
Laulupeole pühendatud postmark anti välja täpselt sel päeval, kui 140 aastat tagasi algas esimene laulupidu. Margi kujundasid Ülle Marks ja Jüri Kass.
Laulupeole pühendatud postmark anti välja täpselt sel päeval, kui 140 aastat tagasi algas esimene laulupidu. Margi kujundasid Ülle Marks ja Jüri Kass. Foto: Eesti Post

Neljapäeval, 18. juunil kell 17 esitletakse ERMi Postimuuseumis Tartus postmarki «XXV laulupidu» ning avatakse uus näitus «Laulupidu postmargil».

Nii postmark kui ka avatav näitus on pühendatud pikale laulupeo traditsioonile, vahendas ERMi pressiesindaja.

Laulupeo postmark antakse välja täpselt sel päeval kui 140. aastat tagasi algas esimene laulupidu. Eesti Posti poolt väljaantava margi kujundasid Ülle Marks ja Jüri Kass, see on neljas laulupeole pühendatud mark. Esimese päeva tempel on kasutuses nii Tartus kui Tallinnas 18. juunil.

Helve Schasmini kureeritud näitus «Laulupidu postmargil» on laulupidude peegeldus filateelias ja hõlmab aega 1928. aastast tänaseni. Välja on pandud reklaamtemplid, eritemplid, ümbrikud, margid, suveniirmargid, FDCd. Näitusel saab tutvuda ka Ants Linnardi erakogust pärinevate temaatiliste templijäljenditega.

Eesti ülemaaliste laulupidude traditsioonile pani aluse esimene üldlaulupidu, mis toimus 18.–20. juunil 1869. aastal Tartus. Nii postmargil kui templil on mitu ülesannet, millest vähem tähtis ei ole sõnumikandja roll.

Olles postimaksevahend, miniatuurne kunstiteos või templijäljend, teadvustab, kannab ja aitab talletada mark koos templiga antud juhul ühte osa meie kultuuriloost.

Tänu filatelistlikule tegevusele annab avatav näitus hea võimaluse vaadata ajas tagasi Eesti laulupidudele, mis on võitnud laialdase tähelepanu ning kuuluvad 2003. aastast UNESCO vaimse ja suulise pärandi nimekirja.

Märksõnad

Tagasi üles