USAs tehtud uuring näitas, et jalgadel leidub umbes 200 erinevat jalaseene liiki.
Jalgadel elab ligi 200 erinevat jalaseene liiki
Seened elavad kogu inimkehal, kuid kõige enam leidub neid kannal, varvaste vahel ja küüntel, edastab BBC.
Jalaseente kaardistamine aitab paremini võidelda jalainfektsioonide vastu nagu niinimetatud atleedi jalg.
Nahal olevd seenespoorid on tavaliselt kahjutud, kuid kui nad paljunevad, võivad kahjulikuks muutuda.
USAs Marylandis asuva inimgenoomi uurimise instituudi teadlased tegid kümnel täiskasvanul nende keha 14 paigas asuvad seened ning nende DNA kindlaks.
Seenespooride proovid võeti kõrvaaugust, kulmude vahelt, kuklast, kõrva tagant, kannalt, varbaküüntelt, käsivarrelt, seljalt, kubemest, ninaõõnest, rinnalt, peopesalt, randmelt ja õlapiirkonnast.
Uuring näitas, et keha erinevates piirkondades leidub erinevas koguses seeni. Kõige enam on neid kannal, kus on umbes 80 liiki seeni. Teadlased leidsid 60 seeneliiki varbaküüntelt ning 40 liiki varvaste vahelt.
Teised paigad, kus samuti leidus üsna palju seeni, olid peopesad, käsivarred ja käe siseküljed. Neis leidus seeni 18 – 32 liiki.
«Jalgadel on seeni enim ning ei tasu oma jalatseid kellelegi laenuks anda, siis võib veelgi rohkem seeni saada ning jalaseene tekkimise võimalus kasvab,» selgitasid uurijad.
Kui organismis tekib tasakaalutus ning seened vohama hakkavad, toob see kaasa infektsiooni.
Jalaseente infektsiooni puhul tekivad tavaliselt ketendus, lõhed ja veeldumine.
Niisket ja valulikku ala, mis tekib neljanda ja viienda varba vahele nimetatakse atleedi jalaks. Seal leidub gamm-negatiivseid baktereid ning kaasneb ebameeldiv lõhn.
Jalaseent tuleb enim ette täiskasvanud meestel.