Teatrikunstnik Iir Hermeliin tegi oma valiku!

Iir Hermeliin

FOTO: promo

2. mail tehti teatavaks selle teatrifestivali Draama  2013 põhiprogramm ning festivali nimi. Draama 2013 kuraator Iir Hermeliin valis sel sügisel 10. juubelit tähistava festivali koondpealkirjaks «Ruumimaagia».

Kuraatori sõnul pole tema jaoks ruumimaagia silmapette eesmärgil loodud illusoorne lava. See mõiste tähistab tema jaoks isehingavat makromaailma, kus valitsevad omad mängureeglid.

See on nihkes reaalsusega ruum, kus kõike võib juhtuda ja mis ei allu tingimata füüsikareeglitele. Ruumimaagia on eriline lavastuse omaruum, see miski, mis tekib teatrisaali, lavastaja, kunstniku, helilooja, valguskunstniku, näitlejate ja teiste loojate õnnestunud koostöös.

 «Mõtlen ka  festivalist kui lavastusest, mille puhul lavastaja pealisülesanne on leida üles õiged lood ja panna need omavahel dialoogi, luues nõnda publikule ühe nädala pikkuse terviku.  Loomenõukogu, kes mind valikute tegemisel on abistanud, kutsusin samuti kokku lavastust loova meeskonna mudeli põhimõttel - lavastaja, kunstnik, dramaturg ja kaks teatriteoreetikut,» selgitab oma valikuid ise lavastuskunstnikuna tegev Iir Hermeliin.

Selle aasta festivali loomenõukokku kuuluvad lavastaja Aare Toikka, kunstnik Kristel Maamägi, dramaturg Siret Paju ning teatriteoreetikud Ott Karulin ning Kristiina Garancis.

Põhiprogrammi kaheksa lavastust, mis on valitud ruumimaagia kontseptsioonist lähtuvalt, on Hendrik Toompere «Kolm õde» (Eesti Draamateater), Lauri Lagle «Suur õgimine» (Teater NO99), Marat Gatsálovi «Tühermaa» (MTÜ R.A.A.A.M), Andres Noormetsa «Hamlet Anderson» (Endla Teater), Natalia Lapina «Koera süda» (Vene Teater), Aare Toikka «Faust» (VAT Teater), Linnea Happoneni «Bistro Beyond» (Piip ja Tuut Teater) ja Roman Hovenbitzeri «Maria Stuarda» (Teater Vanemuine).

 Lisaks  avatakse festivali ajal Tartus teatrikunsti saladusi paljastav ruumimaagia paralleelprogramm, mille keskmes on lavastuskunstnike töö.

Programmi üheks suuremaks ning olulisemaks osaks on Maret Kukkuri kureeritav  POP-UP kobarnäitus, mis  toob Tartu linnaruumi ligi 30 lavastuskunstniku isikunäitused merekonteineritest galeriis.  Näitusega tähistatakse ka Eesti Lavastuskunstnike Liidu 20. juubelit.

2013. aasta Eesti teatri festival Draama  toimub 2.-8. septembrini Tartus.

Piletid etendustele lähevad müüki 1. juulist.

Populaarne

Tagasi üles