Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734

Ülekaaluline Evi: lapselapsed motiveerivad kaalu langetama

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Elu24
Copy
Tohter Olaf, 9. saade
Tohter Olaf, 9. saade Foto: Marion Pettai / Kanal 2

Liigse kehakaaluga võitlev Evi rääkis seekordses saates «Tohter Olaf», mida ta on kaalu langetamiseks juba proovinud.

Saates tuli juttu sellest, et rasvumine pole pelgalt iluviga - 36 protsenti täiskasvanutest on ülekaalulised, neist 21 protsenti lausa rasvunud, vahendab kliinik.ee.

46-aastane viie lapse ema ja kahekordne vanaema Evi on pannud end ülekaalu tõttu  juba maovähendusoperatsiooni järjekorda. Naine kaalub praegu 125 kg, tema kõrgeim kaal on olnud 132 kilo. Kas tema jaoks oleks võimalusi loomulikuks kehakaalu langetamiseks?

Evi rääkis saates, et on olnud juba lapsest saati priskem. Kehakaalu tõusule aitas kaasa ka suitsetamisest loobumine. Liigne kaal muutus probleemiks, kui see hakkas mõjuma põlveliigestele ning naisel tuli loobuda rahvatantsust. Samuti sundis liigne rasvumine naist töövõimetuspensionile jääma. Evi peab oma ülekaalu põhjuseks muredega üksi olemist, mis tekitas lohutussöömise. Liigne kaal mõjutab ka enesehinnangut – seda polegi enam alles jäänud, tõdes Evi.

Kaalu langetamiseks, on Evi proovinud erinevaid dieete, jätnud ära jahutoidud ning joonud palju vett. Seni pole miski toiminud. Evit on motiveerinud kaalu langetama eelkõige lapselapsed ning soov minna uuesti tööle ja tantsima.

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst – õppejõud ja toitumisnõustaja dr. Kristel Ehala – Aleksejevi sõnul on rasvaprotsent meeste ja naiste puhul erinev. Kui kehamassiindeks on üle 40, tekib raskusi kaalu langetamisega loomulikul teel. Siinkohal võibki olla päästjaks just maovähendusoperatsioon. Arst lisas, et Evi puhul võib ka pärilik eelsoodumus olla tugev faktor.

Kaal on kerge tõusma, kui söömisega liigselt kiirustatakse. Samuti aitavad tõusule kaasa ebamäärased einestamiskellaajad ning toiduportsjonite kogused. Soovitav on jälgida taldrikureeglit – süüa ei tohiks rohkem kui kaks kätt kokku.

Tagasi üles