Eesti puhul iseloomustab suhtlemisvõimalustele piirangute seadmist kõige enam Nõukogude Liidu, mille all Eesti oli tervelt 51 aastat, kehtestatud tsensuur.
Tsensuur on eneseväljenduse, sealhulgas sõnavabaduse piiramine, mis toob kaasa selle, et avalikkus saab osalist, mittetäielikku informatsiooni. Intelligentsed inimesed ei pea üldjuhul sõnavabaduse piiramist ega nõukogudelikku reźiimi üleüldiselt inimlikuks.
Vastupidi, tegemist on taunitava ja häbiväärse vaimse vägivallaga. Suhtlemisõpetuse õpikutes on märgitud, et suhtlemine moodustab 70 protsenti inimese ärkveloleku ajast, millest meediale ehk avalikule sõnale kuulub omakorda neljandik.
Tsensuuri puhul kehtestab poliitiline võim seadusandluse või "kirjutamata seaduste" kaudu järjekindla ja süsteemipärast kontrolli avaliku informatsiooni sisu, vormistuse ja levitamise üle. Tsensuuriga kaasneb tihti väärinformatsiooni levitamine, mis aitab varjata tsensuuri olemasolu.
Suures osas takistati Läänest raudse eesriide tagant tuleva informatsiooni levikut. Nõukogude võimuesindajad tahtsid selle abil takistada inimeste teadmiste ja arusaamade omandamist demokraatlikust ühiskonnast.
Mõnes mõttes see ka õnnestus, rahvas ei saanud tuua võrdlust teiste maade riigikorraldusega. Samas vähegi taibukas inimene sai aru, et ilma igasuguse põhjusteta ei sea ka kõige sadistlikum võim piiranguid millelegi nii loomulikule ja inimlikule kui seda on vaba sõna.
Kormoranidelegi ei kärata ükski taktitundeline inimene: „Jää juba vait seal üleval, ära kraaksu, kuradi kõvera nokaga elukas!" Kormoranid on küll häirivad, kuid ei põhjusta inimesele siiski laastavat kahju.
Seega, Nõukogude Liit reetis, et inimeste suid lukustatakse, et ära hoida kaost, mis kaasneb nõukogudeliku reźiimi debiilsuse ning inimvaenulikkuse päevavalgele tulemisega. Kahjuks ei ole taoline nõukogudelik suhtlemine maailmast sugugi kadunud.