P, 24.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Allveearheoloog Ballard leidis tõendi suure veeuputuse kohta

Inna-Katrin Hein
Facebook
Comments
Robert Ballard
Robert Ballard Foto: SCANPIX

USA mainekas allveearheoloog Robert Ballard teatas, et leidis tõendid, mis viitab suurele veeuputusele.

Titanicu vraki leidmisega maailmakuulsaks saanud Ballard tutvus enne Colombia ülikooli teooriaga Musta mere piirkonnas aset leidnud suurest üleujutusest, edastab ABC News.

Teooria kohaselt oli Must meri enne üleujutust hiiglaslik järv.

«Otsisime märke üleujutuse kohta. Mitte aeglaselt kerkivast veetasemest, vaid tõeliselt suurest üleujutusest, mille tõttu suured maa-alad jäid vee alla,» selgitas Ballard.

Ballard ja ta meeskond ei leidnud oma ekspeditsioonil märke piiblist tuntud Noa laeva kohta, vaid hoopis igivana rannajoone, mis Ballardi sõnul on tõend üleujutuse kohta.

Leitud merekarpidele tehti süsinikuuring, mis näitas, et suur üleujutus võis aset leida millalgi 5000. aastal eKr. Uurimisalalt leiti ka iidset keraamikat.

Ballardi teooria kohaselt anti lugu üleujutusest põlvest-põlve edasi, millest lõpuks sai lugu üleujutusest ja Noa laevast.

Hiina ja Türgi kristlikest arheoloogidest koosnev meeskond teatas aga 2010. aastal, et nad leidsid Ida-Türgist puidujäänused, mis viitavad Noa laevale.  

Süsinikmeetodil tehtud uuring näitas, et 4000 meetri kõrgusel avastatud puidujäänused on 4800 aastat vanad.  

«Me ei saa olla 100 protsenti kindlad, et see Noa laev on, kuid 99 protsendi ulatuses oleme siiski sellel arvamusel,» lausus uurimismeeskonda kuuluv Hongkongi päritolu dokumentaalfilmitegija Yeung Wing-cheung.

Leitud puustruktuur koosneb mitmest osast, seal on ka puidust latte, mis võidi kasutada loomalatrite ehitusel.

Arheoloogide sõnul ei ole Ararati mäel kunagi 3500 meetrist kõrgemal inimasustust olnud.

Piiblis olevas loos seisab, et Jumal hävitas patuse inimkonna veeuputusega.  Vaid jumalakartlik mees Noa ja ta pereliikmed jäid ellu. Noa ehitas laeva, kuhu pani peale oma perekonna ja ka igast loomaliigist ühe paari.  

Pärast vee taandumist avastas Noa, et ta laev on mäel. Paljude arvates võis see olla Ararati mägi.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles