Pärnus turismimaksu pole, kuid kesklinnas ja ranna rajoonis on parkimine tasuline.
Kus turist lärmab ja kohalik magab?
Pärnu kui kuurortlinna arengus mängib olulist rolli Tartu ülikooli Pärnu kolledžis õpetatav turismi- ja hotelliettevõtluse eriala. Jurmalas kõrgkooli pole, kuid Riia ei asu kaugel ja sealsetes kõrgkoolides on turismi erialagi.
Kumbki linn pole täpselt määratlenud, millised linna piirkonnad on elurajoonid ja millised lärmakad lõbustuspiirkonnad, rääkimata nendes erinevate reeglite kehtestamisest.
Lõhmus ütles, et Jurmalas algab suvel kell 23 öörahu ja munitsipaalpolitsei kontrollib sellest kinnipidamist. "Iseasi on see, et trahv makstakse lihtsalt ära ja lärmatakse edasi, sest munitsipaaltrahvide määrad ei ole üldse suured," kirjeldas Lõhmus kohalikke tavasid.
Ilutulestik on Jurmalas keelatud, sest see võiks ohustada linna väga väärtuslikku puitarhitektuuri. "See on Pärnuga võrreldes kindlasti Jurmala suur pluss. Selliseid villasid Eestis pole," jutustas Lõhmus.
Talvel kipuvad mõlemad linnad välja surema ja mõlema linna omavalitsused püüavad teha kõik, et turiste aasta läbi ligi meelitada. Jurmala eelis on lähedale jääv pealinn, kust tullakse kuurortlinna mere äärde jalutama ja kepikõndi tegema. "Murdmaasuusatamist kui sellist siin ei tunta. Kahjuks pole Jurmalas selleks loodud võimalusi, kuigi potentsiaali ning kaunist männimetsa ja randa on kilomeetrite kaupa. Lätlased seevastu suusatavad hoopis mäest alla või imetlevad oma varustust," lausus Lõhmus.
Madalhooajaga arvestatakse ja tehakse sooduspakkumisi, mõlemad linnad arendavad konverentsiturismi. Lõhmuse andmetel on Hotell Jurmala SPA täitumus aasta kõige viletsamatel kuudel, jaanuarist märtsini, 40 protsenti. Hotell Jurmala SPA eelis teiste Jurmala hotellide ees on ravi- ja hooldusprotseduuride lai spekter, lätlased kutsuvad spaaks iga veesilma.