Päevatoimetaja:
Katrin Lust
(+372) 56681734
Saada vihje

Probiootikumid aitavad tippsportlastel haigusi ennetada

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Inna-Katrin Hein
Copy
Maratonijooksjad Paula Radcliffe (vasakul)ja Gete Wami. Austraalia teadlaste sõnul aitavad probiootikumid tippsportlaste organismi tgevdada ja haigusi ennetada
Maratonijooksjad Paula Radcliffe (vasakul)ja Gete Wami. Austraalia teadlaste sõnul aitavad probiootikumid tippsportlaste organismi tgevdada ja haigusi ennetada Foto: Reuters / Scanpix

Austraalia teadlase sõnul kaitsevad probiootikumid, bioloogiliselt aktiivseid mikroorganisme sisaldavad preparaadid, tippsportlaste tervist ning aitavad haigusi ennetada.

Teadlased lisasid, et pidevad treeningud mõjutavad sportlaste immuunsüsteemi, muutes atleedid samas mitmetele haigustele vastuvõtlikuks, kirjutab British Journal of Sport Medicine.

 

«Probiootikumide tarbimine aga aitab immuunsüsteemi toimimist parandada ning sellega ennetatakse ka mitmete haiguste nagu näiteks nohu, köha, gripi ja ka lihasvalu ning põletike tekkimist,» selgitasid uurijad.

 

Nad lisasid, et vähem treenitud isikutele ei pruugi probiootikumide tarbimine sama moodi mõju avaldada.

Uurijad kinnitasid, et juba ammu on teada probiootikumide kasulik mõju, kuid nende toimemehhanisme ei teata veel päris täpselt.

 

«Mõningad hiljutised uurimised on sellele küsimusele püüdnud vastuseid otsida. Avastatud on, et probiootikumides sisalduvad mikroorganismid mõjutavad metabolismi,» lisasid teadlased.

Oma uuringus jälgisid teadlased pikamaa- ja maratonijooksjaid talvise treeningtsükli, mil külmetus- ja hingamisteede haigused on levinud ja tekivad kergesti, jooksul.

Nelja kuu pikkuse jälgimisperioodi jooksul said jooksjad kahe kuu pikkuse tsükli ajal Lactobacillus fermentum baktereid sisaldavat preparaati. Järgmised kaks kuud aga preparaati, mis ei sisaldanud probiootikume.

Uurijad tegid ülestähendusi kõigi nende päevade kohta, mil atleetidel mõnda haigust täheldati.

Siis võrreldi kogu katsealuste grupis tekkinud haiguspäevade arvu ja leiti, et mitteaktiivseid aineid sisaldanud preparaatide võtmise ajal tekkisid 72 päeval haigusnähud.

Probiootikume sisaldavate preparaatide võtmise ajal tekkisid haigused aga ainult 30 päeval.

Sportlastele tehtud vereanalüüsid näitasid, et nende organismis oli siis tõusnud immuunsüsteemi kaitsvate ainete tase, mis teadlaste arvates viitab sellele, et probiootikumid suurendasid organismi kaitsevõimet.

«Katse näitas, et probiootikume sisaldavate preparaatide kasutamine aitab sportlastel organismi tugevdada. Samas pole uuritud, kuidas need preparaadid tervisesportlasi mõjutavad,» selgitasid teadlased.

Austraalia teadlased kavatsevad probiootikumide mõju uurimist jätkata ning järgmise katse teha tervisesportlastega.

Probiootikumid on inimese soolestikust isoleeritud bakteritüved. Probiootikumidena kasutatakse piimhapet tootvaid baktereid laktobatsille aga ka bifidobaktereid ja pärmseeni.

Tagasi üles