Hiljutine uuring näitas, et Kuu pinnal on osakesi, mis sisaldavad vedelikku.
Kuu pinnal on «veeosakesi»
Teadlased analüüsisid Apollo missioonide astronautide poolt toodud pinnaseproove ja leidsid, et Kuu pinnases on vedelikku hüdroksüüli kujul, edastab The Telegraph.
Vesi jõudis Kuule kõige tõenäolisemalt Päikeselt pärit päikesetuule laetud osakestest.
Viimastel aastatel on leitud, et varasemalt oletatu ei vasta selle taevakeha kohta tõele. Kaasa arvatud asjaolu, et Kuul leidub jäätunud olekus vett.
2009. aastal jõudis üks NASA satelliit Kuu kraatrisse. Selle kokkupõrke tagajärjel üles keerdunud osakestevoo uuring näitas, et seal leidus üsna suures koguses jääd. Väikeses koguses on vett ka Kuu väliskihi kivimites.
Kuigi leiud näitasid vett, ei olnud teada, kust see tulnud on.
USA Tennessee ülikooli teadlaste arvates võib Kuu pinnal olev vesi olla pärit päikesetuulest, mitte aga komeedist või kosmoseprügist.
Päikeselt liigub pidevalt laetud osakeste voog Maa ja Kuu suunas. Kui magnetväli kaitseb Maad nende eest, siis Kuul sellist kaitset ei ole.
Teadlased analüüsisid Kuu pinna näidiseid ning leiti, et neis on samasuguseid osakesi nagu päikesetuules.
Uuring näitas, et päikesetuul kandis vesiniku Kuule. Seal see puutus kokku õhuga, moodustades veega sarnase hüdroksüüli.
«Meie töö näitas, et hüdroksüül on Kuul üsna levinud. Samas ei ole tegemist jää või vedelas olekus veega, mida saaks kasutada tulevikus missioonide tarbeks,» tõdes teadlane Youxue Zhang.
Samas võib see leid tähendada, et vett leidub ka Merkuuril ning astreoididel nagu Vesta või Eros.