K, 4.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Fotograaf Maksim Toome konkurentsi pärast ei muretse

Elu24
Facebook
Comments
Fotograaf Maksim Toome.
Fotograaf Maksim Toome. Foto: Erakogu

Mainekas fotograaf Maksim Toome teab Tallinna seltskonnaelust pea kõike, temata ei möödu ükski glamuuriüritus. Tema kaamerasilma ette on jäänud praktiliselt kõik Eesti tuntud isikud alates peaministrist, olümpiavõitjatest kuulsate Eesti lauljateni välja. Anne Veski, Ivo Linna, Tanel Padar, Kristjan Kasearu, Uku Suviste ja paljud paljud teised.

Buduaar rääkis Maksimiga fotograafia teemal lähemalt - millised on kõige huvitavamad staarid, kellega tal on õnnestunud koostööd teha, millisel tasemel on tema arvates Eesti seltskonnaelu kvaliteet ja kas fotograafina on võimalik end ära elatada.

Maksim, viibid töö tõttu pidevalt erinevatel üritustel, nende hulgas ka seltskondlikel. Millised on olnud viimase aja kõige huvitavamad üritused?

Hotelli Schlossle uue hooaja avamispidu Suite Lounge´is septembri keskel oli tõesti suurejooneline. Üritust kaunistas Kriss Soonik Loungerie aluspesu demonstratsioonetendus. Seal võis kohata mitmeid kodumaiseid kuulsusi - tuntud modellid, modelliärinaine Beatrice, samuti kõikvõimalikud ärimehed, kellest tasuks kindlasti esile tuua Rain Lõhmuse. Küllaltki silmapaistev üritus oli kaheaastaseks saanud Butterfly Lounge'i sünnipäevapidu, mis toimus septembri viimasel nädalavahetusel. Sinna olid kokku tulnud pea kõik rohkem ja vähem tuntud Eesti inimesed.

Paljud inimesed seavad kahtluse alla eesti peoõhtute, vastuvõttude, erinevate projektide, nende hulgas ka televisiooniprojektide taseme. Kuidas hindad Sina ürituste taset ja kas see on aja jooksul muutunud?

Eesti on väike riik. Siin on vähe inimesi ja vastavalt kulutatakse ka raha vähe. Ei ole vaja oodata kohalikelt organiseerijatelt Lääne-Euroopa pealinnade või Moskva taset, kuigi mõned üritavad, tellides dj-sid, tantsijaid ja artiste Venemaalt. Sama võib öelda ka televisiooniprojektide kohta. On võimatu saada tulu saatelt, kui seda vaatab nii vähe rahvast. Seesama «Ameerika tippmodell» võib endale lubada ühe hooaja jooksul võtteid Havail, Pariisis ja New Yorgis, tellida maailmanimedega stiliste, fotograafe ja disainereid. Meil piirdub kõik oma riigi piiridega. Kuigi rõõmustab fakt, et ikkagi püütakse teha seda «oma». Hulga lihtsam oleks osta valmissaate litsents ja teha tõlge eesti keelde.

Kes kohalikest staaridest on Sinu juures pildistamas käinud? Keda sooviksid maailmakuulsustest pildistada ja miks?

Kui arvestada üritustel tehtud reportaažvõtteid ja erinevaid intervjuusid, siis minu kaamera objektiivi ette on jäänud praktiliselt kõik tähtsaimad Eesti isiksused - peaministrist, olümpiavõitjatest kuni Anne Veski ja Ivo Linnani välja. Stuudios olen koos töötanud Tanel Padari, Diana Arno, Jana Kase ja teiste kohalike kuulsustega, lauljatest poliitikuteni. Maailmatähtedest tahaksin pildistada varasemaid ja praeguseid Victoria´s Secret «ingleid». Gisele Bündchen, Alessandra Ambrosio, Adriana Lima. Võib-olla kunagi keskendun portreefotode tegemisele, aga praegu on minu põhisuunaks mood ja ilu.

Eestis on fotograafide arv viimasel ajal märgatavalt kasvanud. Kas Sa ei karda konkurentsi?

Minu arvates on uute digiajastu fotograafide buum, mille lainel ka mina ujusin, hakanud kahanema. Paaril viimasel aastal olen harva kohanud uusi fotograafe ja kuulnud uusi nimesid. Need, kes jõudsid, lõid oma niši ja töötavad teisi segamata - me kõik teema oma asja ja ei muretse konkurentsi pärast. Minu teenuseid küsitakse kordi enam, kui minu võimalused lubavad. Pean tihti inimestele ära ütlema. Võibolla on see sellest, et erilist «nišši» mul pole. Mind teatakse kui ürituste fotograafi, stuudiofotograafi, perefotograafi, pulmafotograafi. Teinekord pildistan toitu ja interjööre. Nähtavasti oleks vaja kontsentreeruda millelegi konkreetselt, mida kavatsengi lähiajal teha.

Maksim, kas meil Eestis võib fotograaf endale elatist teenida, omamata lisasissetulekuid? Mida selleks vaja on?

Fotograaf on samasugune amet nagu iga teinegi. Iga erialaga inimene võib igas riigis teenida elatist tegeledes üheainsa tegevusega. Selleks on vaja lihtsalt teha tööd. Aga et saavutada midagi enamat, tuleb töötada rohkem.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles