K, 5.10.2022

KAS SEE ON LUBADUS? ⟩ President Zelenskõi: järgmisel aastal võõrustab Eurovisiooni Ukraina

Annaliisa Köss
, reporter-toimetaja
President Zelenskõi: järgmisel aastal võõrustab Eurovisiooni Ukraina
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 1
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi. Foto: ZUMAPRESS / ScanPix

66. Eurovisiooni lauluvõistluse võitis ülekaalukalt Ukraina. «Olen kindel, et meie võiduakord lahingus vaenlasega ei ole samuti enam kaugel,» kirjutab oma Instagrami postituses Ukraina president Želenskõi ja annab lubaduse, et järgmisel aastal toimub Eurovisiooni lauluvõistlus Ukraina pinnal.

2022. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse võitis Ukraina lauluga «Stefania». «Ukraina jaoks oleks iga võit mis tahes aspektist väga oluline,» kuulutas Ukraina esindaja Kalush Orchestra intervjuus Eurovisionworldile.

Oma Instagrami postituses avaldab kaasmaalastele tänu ka Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi: «Meie julgus avaldab maailmale muljet, meie muusika vallutab Euroopa! Järgmisel aastal võõrustab Eurovisiooni Ukraina, tehes seda kolmandat korda ajaloos. Ja ma usun, et see ei toimu siin üldse mitte viimast korda!» hõiskab Zelenskõi ja lisab, et Ukraina annab endast parima, et ühel päeval Eurovisiooni osalejaid ja külalisi praegu sõjast räsitud Mariupolis võõrustada. «Kui see on vaba, rahulik, ümberehitatud!»

«Aitäh võitmise eest, Kalush Orchestra! Täname kõiki, kes meie poolt hääletasid! Olen kindel, et meie võiduakord lahingus vaenlasega ei ole ka enam kaugel. Au Ukrainale!» lisab president Zelenskõi.

Samas on palju spekuleeritud selle üle, kuidas saaks sõjast räsitud Ukraina suurejoonelise lauluvõistluse korraldamisega hakkama. Rootsi pakkus Ukrainale abi juba enne seda, kui Ukraina võitjaks kuulutati.

10. mail kinnitas Stockholmi linnapea Anna König Jerlmyr, et on ühendust võtnud Ukraina saatkonnaga ja pakkunud Rootsit 2023. aasta Eurovisiooni toimumiskohaks, juhul kui Ukraina ei suuda ise võistlust korraldada. 

Linnapea selgitas pakkumist sellega, et ta ei taha, et keegi kardaks Ukrainas toimuva tõttu Ukraina poolt hääletada. «Inimestel võib tekkida kahtlusi selle suhtes, kuidas Ukraina võistlust korraldada suudaks, mistõttu pöördusin Ukraina saadiku poole ja andsin oma ettepanekust teada,» ütles Jerlmyr ja avaldas, et Ukraina võib Rootsit sõu korraldamises igati usaldada. 

2016. aastal Rootsis toimunud Eurovisiooni lauluvõistluse võitis Ukraina esindaja Jamala lauluga «1944» ning alates sellest ajast on see võidulugu Ukraina rahva jaoks märgilise tähendusega.

Ülekaalukad 631 punkti

Kalush Orchestra võitis Eurovisiooni lauluvõistluse ülekaalukalt 631 punktiga, millest 439 punkti tuli rahvahääletuselt ja 192 punkti žürii antud häältest.

Ukraina esindaja Kalush Orchestra Eurovisioonil.
Ukraina esindaja Kalush Orchestra Eurovisioonil. Foto: AFP / Scanpix

Teise koha saavutanud Ühendkuningriik sai 466 punkti, 183 rahvahääletuselt ja 283 žüriilt.

Kolmanda kohaga üllatas Hispaania, saades rahvahääletuselt 228 punkti ja žüriilt 231 punkti, mis tegi kokku tugeva tulemuse ehk 459 punkti.

Üks Eurovisiooni edukamaid riike

Ukraina on Eurovisiooni lauluvõistluse ajaloo üks edukamaid riike, olles osalenud 17 korda ja jõudnud 16 korral ka finaali.

Ukraina on Eurovisiooni lauluvõistluse võitnud kolmel korral. 2004. aastal pani võistluse kinni Ruslana lauluga «Wild Dances», 2016. aastal võitis Jamala looga «1944» ning neile lisandus 2022. aastal võitnud Kalush Orchestra lauluga «Stefania». 

Kahel järjestikusel korral ehk aastatel 2007 ja 2008 saavutas Ukraina lauluvõistlusel teise koha.

Märksõnad
Tagasi üles