VIDEO ⟩ Islandit tabas võimas talvetorm, milles tuule kiirus ulatub 50 meetrini sekundis

Lumetorm. Pilt on illustreeriv

FOTO: shutterstock.com

Atlandi ookeani põhjaosas asuvat saareriiki Islandit tabas talvetorm, mis kohalike meteoroloogide teatel on detsembri kohta väga võimas, sest tuule kiirus ulatub 50 meetrini sekundis ja lund sajab 15 sentimeetritr tunnis.

Suur osa Islandist on võimsa tuulega lumetormi tõttu elektrita, osadel majadel on katused ära lennanud ja puid on langenud teedele, teatab yle.fi.

Võimud soovitavad inimestel olla siseruumides, sest tiheda lumesaju tõttu on liiklemine väga keeruline. Koolid, firmad, raamatukogud ja muuseumid sulgesid 10. detsembril tavapärasest varem uksed, kuna anti tormihoiatus.

Island. Pilt on illustreeriv

FOTO: Caro / Kaiser/Scanpix

Tormi saabudes katkes maanteedel liiklus ja lennujaamad suleti.

Meteoroloogide teatel on torm kõige võimsam Islandi loode- ja kirdeosas.

Päästetöötajad üritavad vabastada teid puudest, aidata hättasattunuid ja taastada elektriga varustamine, kuid kuna torm on jätkunud, siis võtab see aega.

Senistel andemtel ei ole selles talvetormis keegi kannatada saanud ega hukkunud.

Islandi meteoroloogiateenistus teatas, et ilm peaks hakkama rahunema 12. detsembri õhtul.

Islandi Vabariik on saareriik Atlandi ookeani põhjaosas Gröönimaa, Šotimaa ja Norra vahel. Riigi pealinn on Reykjavík.

Peaaegu kogu territoorium paikneb Islandi saarel, mis asub Atlandi ookeani keskahelikul ja on vulkaaniliselt aktiivne. Suurt osa Islandist katavad laavaväljad, millest osa on kaetud liustikega. Inimasustus paikneb ainult rannikul ja selle läheduses.

Esimesed inimesed jõudsid Islandile 9. sajandil. 13. sajandil läks Island Norra võimu alla ja 1380 koos Norraga Taani võimu alla. 

17. juunil 1944 kuulutati Þingvelliris välja Islandi Vabariik.