Cannes’i filmifestivalil hinnatud ajaloolist draamat on ühest küljest keelatud näidata oma kodumaal Alžeerias ja teisalt on film esitatud võõrkeelse filmi Oscari kandidaadiks. Tsensuurihammaste vahele jäänud “Papicha” on lugu noore naise peadpööritavast elust ja moekunsti karjäärialastest ambitsioonidest.
Režissöör Faouzi Bensaïdi võõrkeelsele Oscarile kandideerinud film näitab elu Marokos läbi nende kihtide, kuhu turismiteed ei küündi. Pinevusega ja emotsionaalselt laetud lugu kolme noore olelusvõitlusest linnas täis kuritegevust ja korruputsiooni.
Omamoodi filosoofiline sisekaemus ebausu olemusse ja mõjusse inimeste eludes, kellest üheks on ennustaja ettenägemuse järgi vaid 20-aastaseks elav Sudaani poiss. Film, mis lahkab ühtlasi ka kaitsmise ja piiramise hallalasid.
Berlinalel parima Euroopa filmi auhinnaga pärjatud režissööri Abu-Assadi “Omar” analüüsib palestiinlasest mehe elukäikude kaudu Palestiina ja Iisraeli konflikti mõjuvälja lihtinimeste argipäevas, kus leidub lisaks sügavale patriotismile loomulikult ka sama tulist armastust.
Cannes’is ja Toronto filmifestivalil publikute südameid võitnud delikaatne ja samaaegu huumoriküllane draama analüüsib naiseks olemise ja selle rolli täitmise reegleid Araabia ühiskonnas abieluvälise raseduse teema kaudu.
Berlinale filmifestivalil parima näitleja tiitli ja debüütfilmi Hõbekaruga pärjatud värvikas ning romantikaküllane draama toob vaatajani passiivse mehe Hedi dilemma oma elu ristteel, mille ühes harus on eesootavad pulmad sobiliku ja iseenesest toreda naisega, teises aga põnevusest pakatav ja kirgi paeluv Rima.
Teine filmi Iraagi juurtega tunnustatud režissöörilt Samirilt, mis avab araabia kultuuri Londonis asuva kohviku külastajate kaudu, kelle seast leiab vägivaldse abikaasa eest põgenenud naise, homoseksuaalist IT-spetsialisti, kommunistist poeedi ja iga päevaga üha radikaalsema nooruki.
Tõsielusündmustel põhinev draamafilmi tunnetekoldeks on Lääne-Jeruusalemmast pärit Sarahi ja Ida-Jeruusalemmast pärit Saleemi afäär, mille avalikuks tulemine on kütab tuliseks nii poliitilise kui ka kultuurilise probleemikatla.