Nike

Prints Charlesi omapärane panus jätkusuutlikku moodi

Prints Charles 2019. aastal.

FOTO: PA images/Scanpix

Walesi prints Charlesi Gloucestershire maavaldustel tohututes kogustes leiduvaid nõgeseid kasutati jätkusuutlikku moodi viljelevate disainerite duo Vin + Omi kleidikollektsiooni tekstiilide valmistamisel.

Projekti nimega «Sting» eesmärgiks on vastanduda kiirmoele ökoloogilise tootmisega. Nii Charles kui disainerid on Instagramis öelnud, et tegemist on väga britiliku asjaga.

Miks just nõgesed?

Vin + Omi on ka varasemalt eksperimenteerinud ökokangaste tootmisega näiteks mädarõikast ja lehma-petersellist ning kõik nende unikaalsed katsetused on sündinud sotsiaalsetest või keskkonnaalastest projektidest. Disaineritest on saanud jätkusuutliku moe pioneerid, olles kaasa löönud jõe puhastamisaktsioonis Nottinghamis ja toetades lateksikasvanduste rajamist Malaisias ning seda kõike eesmärgiga teavitada üldsust tekstiilitööstuse mõjudest keskkonnale.

Nõgeste utiliseerimise osas on Vin + Omi disaineritel varasem kogemus Indias Uttrakhandis kasvatatud kõrvenõgesest niidi tootmisel.

Disianerite sõnul on nõgestest kanga tootmine tuntud, kuid Suurbritannias kasvavat nõgest on moetööstuses vähe kasutatud.

Prints Charles soovitas disaineritel kasutada oma maadel kasvavaid nõgeseid, mis muidu oleksid läinud niitmisele. 3000 taime aitasid korjata Oxford Brookes'i ülikooli tudengid.

Milline saab kollektsioon olema?

Ajalehele The Guardian viimati antud intervjuus võrdlevad disainerid kangast alpaka villaga või väga peene fliisiga. Kangas on õhuline ja pole aru saada, et  selle valmistamisel on kasutatud nõgest.

Victoria ja Albert Muuseumi vanemkuraator Edwina Ehrman kommenteeris Vin + Omi projekti: «Ettevõtmisel on silmiavardav potentsiaal, mis paneb meid kohalikus kliimas kasvavaid taimi hindama.»

10-osalise kollektsiooni esitlust oodatakse Londoni moednädalal pikisilmi. Vin + Omi on ka avaldanud mõningaid detaile moeshow ökosuunitluse kohta. Tervenisti järkusuutlikule moele pretendeerimiseks on shows kasutusel vanadest vinüülposteritest valmistatud käekotid ning külalistele pakutakse jooke «söödavatest nõudest.»

Prints Charlesile ei ole võõras osalemine keskkonda puudutavates küsimustes, ta on varasemalt kaasa löönud vihmametsade päästmise projektis. Kleidikollektsiooni esitletakse 17. septembril Londoni moenädalal.