Mida teha pärast laulu- ja tantsupidu ning kuidas oma riiete eest hoolitseda?

Laulupidu "Minu arm" teine kontsert lauluväljakul

FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Neli päeva kestnud rahvakogunemine laulu - ja tantsupidu on seljataga ning nüüd saab normaalse elu juurde naasta. Kuidas normaalset elu elada ja mida teha rahvariietega?

Facebooki lehekülg Eesti rahvariided jagab juhtnööre, mida pärast laulu - ja tantsupidu peale hakata. Nad alustavad sellest, mida ei tohi teha.

«Kohe kindlasti ei tohi panna kogu oma rahvariidekomplekti korraga pesumasinasse,» rõhutavad nad. See tähendab, et korraga ei tohi masinasse panna särki, seelikut, kirivööd, kuube, pottmütsi, kaabut, pastlaid, sõlge jne. Eraldi ka ei tohi panna.  

«Pesumasina kasutamine rahvariiete pesemisel on lubatud ainult professionaalidel,» rõhutasid nad.

Ära pese pesu pesumasinas.

FOTO: Mihkel Maripuu / PM/Scanpix Baltics

Aga kui pesumasinasse ei tohi panna, siis mida teha?

«Kõigepealt pane oma asjad ilusasti rippuma. Eralda puntrast (kilekotist, põrandalt, auto tagaistmelt vms kohast) esemed. Kuub, vest, liistik, seelik pane puu peale rippuma ja tuulduma. Vöö keera rulli. Ehted pane karpi. Kontrolli üle, kas kusagil on plekke. Poriplekid harjata maha kuivalt,» selgitasid nad.

Villaseid seelikuid ja kuube ei tohi pesta, eriti pesumasinas. Plekid eemaldatakse riideharjaga. 

Kui muidu ei saa, siis vii targema kätte: kas eseme tegija või keemiline puhastus. 

Küll aga on oluline kohe puhtaks pesta särk ja käised.

«Isegi kui kandsid särki ainult pool tundi pead sa selle puhtaks pesema, muidu läheb see kapis kollaseks,» rõhutatakse Facebookis.

Neid tuleks käsitsi pesta pesuseebi või pesugeeliga. Plekid saab maha võtta sapiseebiga. Kui see tehtud, siis kuivata kiiresti nööril. Pesumasinat tohib kasutada ainult kui tead mida teed.

«Kindlasti ei tohi pesumasinas pesta villasega tikitud särke-käiseid. Linaste esemete pesemisel ei tohi kasutada tsentrifuugi, sest siis tekivad igikortsud, mida ei saa triikides enam ära. Kuivata kiiresti nööril,» öeldakse õpetuses. Linaste riiete puhul on kuivati kasutamine rangelt keelatud. 

Kanna riideid ka pärast tantsupidu.

FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees/Scanpix

Käsitsi tuleb pesta ka villased sukad ja sokid. Ja siis kuivata kiirelt. Harja puhtaks kingad-saapad, pühi vajadusel niiske lapiga. Pastlaid võib samuti vajadusel niiske lapiga puhastada.

«Kui su tanu vajab pesemist, siis haruta sellelt kõige pealt maha tanulint ja kardpael. Haruta tanu lahti, pese, tärgelda ja kurruta. Kui ei oska, vii targema inimese kätte enne kui midagi tegema hakkad.»

Esemeid tuleb säilitada puhtalt ja avaralt, mitte puntras ja otse muru pealt tulnuna. Esemete juurde soovitatakse kirjutada ka, mis esemetaga on tegu, sest viie aasta pärast enam ei mäletata. 

Facebookis soovitatakse rahvariideid kanda ka muul ajal kui vaid laulu - ja tantsupeol. 

«Pane kleidile ehted, kanna külmaga vesti, või pane kogu komplekt selga sünnipäevale, jaanipäevale, koolilõpetamisele, juubelile, vms toredale üritusele. Kandke oma uhkust igal võimalusel, nii tuleb ka laulupeo soojust meie igapäevaellu.»

Tagasi üles