Hoiame pöidlaid! Joel Juht saadeti esimese eestlasena ekstreemsele polaarmaratonile

Esmaspäeval, 21. jaanuaril sõitis Yukon Arctic Ultra 2019 polaarmaratonile esimese eestlasena Joel Juht. Varahommikul saabusid Tallinna lennujaama teda teele saatma head toetajad ning kaasaelajad.

Juhti möödunud nädala eesmärk oli pakkida kaasa kogu toit ja varustus ning lõpetada viimased ettevalmistused. Veel enne polaarmaratoni jõudis Juht nädalavahetusel läbi viia tantsukoolituse Back to the Basics nii Tallinnas kui ka Tartus, millega tehti ühtlasi Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liidule 1000-eurone annetus.

Juht on valmistunud maratoniks ligi aasta ning tema treenimisel on olnud abiks oma ala parimad sportlased ja spetsialistid. Samal ajal on kogu teekonda kõrvalt jälginud rohkelt Eesti inimesi, ühelt poolt põnevuse, teisalt aga hirmu ja ootusärevusega.

Juhti minek nii ekstreemsele maratonile on tema sõprade ja toetajate jaoks midagi enneolematut ning küsimusi keerleb peas palju. Ometi ei olnud neist mõnekümnel inimesel esmaspäeval raske enne päikesetõusu tõusta, et varahommikul enne kella viit Juhtile lennujaamas üllatusvisiit korraldada.

Ultraspotlasele tõi selline armas žest naeratuse näole ning andis kaasa viimased julgustavad sõnad ja head soovid. «Ikka on tore, kui inimesed sellistele asjadele mõtlevad,» ütles Juht.

Pärast 22-tunnist lendu jõudis Joel Juht eile sihtkohta – Whitehorse«i, mis on Kanada loodeosas asuva Yukoni pealinn. Juht pole küll jõudnud veel uues asukohas ringi vaadata, aga naljatleb, et vähemalt viibib ta veel tsivilisatsioonis.

«Täitsa vahva linnake tundub, aga välja pole ma õieti veel vaadanudki. Praegu on tunne kuidagi liiga hea, et tõsi olla – hotell on selline retrostiilis, siin saab tavapärast sööki, veel saab magada isegi voodis. Varsti aga jõuab kätte see periood, kus asi enam nii lihtne ei ole – siis ei tea, mida oodata,» selgitab Juht.

Järgnevatel päevadel ootab esmalt ees aklimatiseerumine ehk ilmastikuoludega kohanemine, jalutuskäigud ning nädala teisel poolel plaanib Juht ka jooksma minna. Pühapäeval, 27. jaanuaril algab võistlejate eelkohtumine korraldusmeeskonna, varasemate osalejate ja vabatahtlikega.

Võistluseelne kohtumine kestab neli päeva ning kohtumise eesmärk on jagada kogemusi ning anda osalejatele vajaminevaid teadmised Yukon'i ekstreemsetes oludes toimetulekuks.

Koolituse jooksul viiakse võistlejatele läbi nii teoreetiline osa siseruumides kui ka praktiline osa välistingimustes, mis annab ettekujutuse radadest ja maastikust. Lisaks kontrollitakse üle võistlejate varustus ning omavahel saab jagada ideid ning vastata erinevatele küsimustele. Seejärel, 3. veebruaril, antakse start Yukon Arctic Ultra 2019 võistlusele.

Joel Juht on praegu esimene võistleja, kes on sihtkohta kohale jõudnud. Enamus võistlejatest saabuvad tema sõnul alates 25. jaanuarist. «Ma olen siin täitsa esimene, igas mõttes. Kui nüüd esimesena võistluse ka lõpetan, siis jõuan isegi oma sünnipäeva tähistada,» rääkis Juht.

Kui ta mõtleb tagasi ettevalmistusele, on ta igati rahul ning ütleb, et võistluseks on tehtud kõike maksimumiga. «Toit mul küll otsa ei saa – seda on mul nii palju, et võiks kõik siin ära toita,» muheleb Juht. Ta ei oskagi leida asja, mille pärast muretseda, vaid on võistluse eel üsna rahulik. Peamine eesmärk oli kogu varustusega ilusti kohale jõuda ning see on saavutatud.

Juhtil on kaasas GPS-seade, mis jagab iga kahe tunni tagant infot, kus ta asub. Võistlejaid saab jälgida Yukon Arctic Ultra kodulehelt nn "live tracker" kaudu ning Juhti tunneb ära võistlusnumbriga 416."