1. Slade - «Merry Christmas Everybody»
Briti rokkbändi 1973. aasta hitt pole mitte ainult edukaim jõululaul, vaid seda peetakse üleüldse «enimkuuldud» palaks. Slade’i algkoosseisu bassimees Jim Lea on öelnud, et seni ei tundu, nagu bändi aegumatu jõuluhitt tulevikus kuhugi kaduda võiks, ning ilmselt on tal õigus, vahendas BBC.
Milles peitub igihalja loo võlu? «Seda võidakse ka 200 aasta pärast kuulata. Ma arvan, et loo võlu seisneb rõõmus-kurblikus tundes ning selles, kuidas meloodia rütmiliselt ja elavalt ringi liigub. See kõlab nostalgiliselt,» arvas bassimees. Loo kaasautor ja bändi endine ninamees Noddy Holder on samal nõul: «See lugu ei aegu – see kõlab ka praegu nii, nagu see oleks salvestatud eile.»
Kui palju jõuluaja populaarseim hitt aasta-aastalt sisse toob? Loo autorid täpset summat avaldada pole söendanud, ent alampiiriks spekuleeritakse kopsakad 550 000 eurot. Teistel andmetel teenitakse loo pealt aastas üle miljoni euro. «Tunnen end mugavalt, nii palju võin öelda,» ütles bassimees küsimuse peale. «See on kindel pensioniplaan,» kinnitas ka Holder ning lisas: «Nii polnud plaanitud, aga see laul elab nüüd oma elu. Seda on kasutatud reklaamides, filmides.»
2. Paul McCartney - «Wonderful Christmastime»
1979. aastal välja antud jõuluhitt oli endise biitli geniaalne äriplaan. Loo ainuautoriks on Paul McCartney: tema kirjutas sõnad ja muusika, laulis loo sisse, mängis klahvpille, kitarri, bassi, trumme ning vastutas ka miksimise ja produktsiooni eest. Seetõttu laekub iga-aastane jõulupreemia, mille suuruseks hinnatakse vähemalt 440 000 eurot, ainult McCartney pangakontole. Maksimaalselt võib mees teenida loo pealt aastas umbes 660 000 eurot. Seega on lauluga teenitud juba vähemalt 15 miljonit, vahendas Forbes.
«Muusikatööstuses kutsume selliseid laulu igihaljasteks,» rääkis meelelahutustööstuse advokaat Bernie Resnick, kes usub, et McCartney teenib igas neljandas kvartalis päris mitme nulliga summa. «Kui kuulata «Lumemees Frostyt», saad kohe aru, et see on eelmisest sajandist, ent McCartney laul ei kõla ka nüüd, pärast 30 aastat aegunult. McCartney nutikus seisneski selles, et ta kirjutas laulu, mis peab ajale vastu,» ütles Resnick.
Kuigi laul mängitakse endistviisi pühadeajal ribadeks, peetakse seda sageli üheks McCartney ebaõnnestumaks looks. Ajakiri Golf Digest on väitnud lausa, et «Wonderful Christmastime» pole halvim jõululaul, vaid üleüldse üks kehvemaid muusikapalasid.
3. The Pogues - «Fairytale of New York»
Kuigi selle briti vähetuntud punkbändi tulud pole ametlikult avalikud, on teada, et aastatel 2012–2016 oli just «Fairytale of New York» Ühendkuningriigi raadiote enimmängitud jõululaul. 1987. aastal välja antud pala on kohalike edetabelite kõrgetel kohtadel figureerinud 16. korral (ka tänavu) ning müünud üle 1,2 miljoni koopia.
Kui palju loo autorid jõuluhiti pealt teenivad? 2016. aastal arvati, et aastane tulu võib ulatuda 440 000 euroni. Loo autorid on selle osas kidakeelseks jäänud ning bändi ninamees Shane MacGowan on otsesõnu öelnud, et sellest ta ei räägi. Kui loo kaasautorilt Jem Finerilt küsiti, kas kunagine hitt on mehe pensionipõlve kindlustus, ütles ta, et annab teada, kui pensioniikka jõuab.