Eurolaulu Raadio

GALERII vanema naisega abiellunud prints Harry mõtleb pisipere loomisele

Kevadel endast kolm aastat vanema Meghan Markle'iga abiellunud prints Harry tähistab täna oma 34. sünnipäeva.

Prints Harry, Sussexi hertsog (sündinud Henry Charles Albert David Mountbatten-Windsor; 15. septembril 1984) on kuues isik Briti troonipärilusjärjestuses oma isa, Walesi printsi Charlesi ja venna, prints Williami ja tema laste järel. Ta on kuninganna Elizabeth II pojapoeg.

Prints Harry sündis 15. septembril 1984 Londonis Walesi printsi Charlesi ja tema esimese abikaasa, Walesi printsess Diana teise pojana. Tema vanem vend on prints William. Isa teise abikaasa Camilla Parker Bowlesi kaudu on tal ka kasuvend Tom ja kasuõde Laura. Harry on Suurbritannia ja Põhja-Iiri prints (Tema Kuninglik Kõrgus), kuid tõlkeraskuse tõttu nimetatakse teda eesti keeles sageli Walesi printsiks, mis ei ole õige [ingliskeelne väljend on Prince Henry of Wales, mille ligikaudne tõlge võiks olla «prints Henry Walesist»; tegelik Walesi prints (The Prince of Wales) on Briti vahetu troonipärija, tema isa].

Ta ristiti 21. detsembril 1984 Windsori lossis. Tema ristivanemad on: tema onu, Yorki hertsog, leedi Sarah Chatto, leedi Vestey, mrs. William Bartholomew, Bryan Organ ja Gerald Ward.

Nii nagu teistelgi Inglise printsidel pole perekonnanime, pole seda temalgi. Vajadusel kasutatakse tema perekonnanimena Mountbatten-Windsor. Harry ise aga kasutab perekonnanime Wales, nii et sõjaväelasena on ta kapten Harry Wales.

Harry käis Jane Mynorsi lasteaias; Wetherby koolist sai ta alg- ja Ludgrove'i koolist Berkshire'is põhihariduse, nagu algul oli kulgenud ka Williami haridustee. Hiljem astus ta Etoni Kolledžisse, mille ta 2003. aastal lõpetas, sooritades A-taseme eksamid geograafias ja kunstis. Koolis arenes välja tema armastus spordi, eriti polo ja ragbi vastu.

Pärast Etoni lõpetamist võttis Harry ühe aasta vabaks, külastades Austraaliat ja Aafrikat. Austraalias olles töötas ta loomafarmis ja Aafrikas olles Lesotho lastekodus. Hiljem samal aastal reisis ta ka Argentinasse.

8. mail 2005 astus Harry Sandhursti Kuninglikku Sõjaväeakadeemiasse. Seal tuntakse teda nime kadett Wales all.

Nagu ka tema venna puhul, paneb meedia Harryt paari kõigi noorte tütarlastega, keda tema seltskonnas nähakse, ja vahel ka nendega, keda ta ööklubides kohtab. Printsi siiani kõige rohkem teatud suhe on Chelsy Davy'ga (s. 1985), kes on Zimbabwes sündinud pärijanna. Printsi 22. sünnipäeva puhul tehtud intervjuus 2005. aasta septembris viitas Harry Chelsyle kui oma tüdruksõbrale ning meedia teatas, et nende suhe on 18 kuud vana, lükates ümber väiteid, nagu oleksid nad lahku läinud.

Mõned Harry tegevused on äratanud laialdast meedia tähelepanu. 2002. aasta jaanuaris avaldati, et prints oli tunnistanud kanepi suitsetamist, mille tõttu 2001. aasta suvel oli tema vastu alustatud kriminaalasi. Uurimine puhastas Harry nime ja tema isa Charlesi kiideti selle eest, et Harry käis Londoni rehabilitatsioonikeskuses visiidil.

21. oktoobril 2004 oli Harryl kaklus paparatsoga, kui too püüdis ööklubist lahkuvat printsi pildistada. Fotograaf sai väikseid vigastusi, Harry mitte ühtegi. Pärast loo ilmumist tabloidides, vabandas prints avalikult isa ees oma pettumust valmistanud käitumise pärast.

8. jaanuaril 2005 osales Harry kostüümipeol, teemal Kolooniad ja rahvused. Olles otsustanud mitte viidata Suurbritanniale, tuli Harry peole, kandes seljas sõjaväelist tuunikat, mille varrukal oli Saksamaa lipp; selle alt tuli nähtavale aga kahvatu khakisärk, mille krael oli Wehrmachti märk ja varrukal haakrist (väidetavasti polnud tegemist Wehrmachti, vaid Vaba India vormi ja eraldusmärkidega). Printsi pildistati, kui ta hoidis käes sigarit ja kokteili. Printsi teguviis põhjustas palju avalikku kära Harry ilmse ajalooalase ignorantsuse tõttu. Vastuolu võimendus veelgi, kuna pidu toimus täpselt kaks nädalat enne holokausti mälestuspäeva. Prints Harry vastas kirjaliku vabandusega, kus ta ütles, et tal on väga kahju, kui on kedagi solvanud. Ajalehed leidsid sellele vastukaaluks, et printsi vabandus on nõrk ja nähtavasti puudub tal ettekujutus oma tulevasest elust.