TOP 10: maailma kõige kallimad materjalid

1109-karaadine töötlemata teemant.

FOTO: BEN STANSALL / Scanpix

Argielu elades võib vahel tunduda, et näiteks mõned kangad või ehitusmaterjalid on hingematvalt kallid. Siin on aga kümme materjali, mis on nii hinnalised, et panevad kõik hoopis uude perspektiivi! 

PLUTOONIUM 
3431 eurot grammi kohta

Raske, kuid väga habras, radioaktiivne metall. Värvuselt hõbedane-valge. Kasutatakse nii tuumarelvade loomisel kui ka kosmoselaevade kütustes. Seda valmistatakse uraaniumi tuumalagundamise teel ning on väga harva leitav ka loodusest. 

PAINIIT
7720 eurot grammi kohta

On üks maailma hinnalisemaid kaevandatavaid maavarasid ja on ühtlasi ka üks haruldasemaid. See avastati esmakordselt 1950. aastal Burmas. Painiit on värvuselt oranž või punakaspruun. Hoolimata kõrgest hinnast on nõudlus selle järgi väga suur. Maailmas arvatakse hetkel olevat vaid mõnisada sellist vääriskivi. 

GRANDIDIERIIT

8578 eurot grammi kohta

Grandidieriit on rohekassinine mineraal, mis avastati 1902. aastal Madagaskarilt. See on senini oluliseim leiukoht, kuid sinna minek on niivõrd keerukas, et kergitab oluliselt ka vääriskivi hinda. 

SOLIRIS 
11 906 eurot grammi kohta

Soliris ehk Eculizumab on maailma kõige kallim ravim, mida kasutakse haruldase verehaiguse raviks. 

TAAFFEITE
17 156 eurot grammi kohta

Taaffeite on üks haruldasemaid kristalle maailmas. Näiteks on see teemantist miljon korda haruldasemad, kuid hoolimata oma unikaalsest violetsest, roosast, punakast või valgest värvusest ei ole see ehtevalmistamisel kuigi populaarne. See on kogujate poolt populaarseks saanud alles lähiminevikus ja peamine leiukoht on Tansaania. Kristall on suisa nii haruldane, et kõik leitud tükid täidavad vaevu pool tassi ning arvatakse, et täiesti punaseid kristalle on maailmas vähem kui kümme. 

TRIITIUM
25 734 eurot grammi kohta 

Triitium ehk üliraske vesinik, on vesiniku isotoop. Seda kasutatakse fluoressentsetes ja pimedas helendavates valgustites, tuumarelvades ja -reaktorites. Õnneks on triitiumi beetakiired nii nõrgad, et ei läbista inimnahka ning ei avalda meile ohtlikku mõju. 

TEEMANT 
Orienteeruvalt 47 179 eurot grammi kohta

Teemantid on kõige tuntumad vääriskivid ja ühtlasi ka kõige tugevam materjal meie planeedil. Looduslike teemantite töötlemisel saadakse üks hinnaliseimaid vääriskive ehk brilliant. 
Vastupidiselt levinud arvamusele ei ole teemantid sugugi nii haruldased, suur osa selle materjali kallist hinnast on teatud mõttes kokkuleppeline ning suurenes pärast selle kasutama hakkamist ehetes ja kihlasõrmustes. 

Lisaks kasutatakse teemantit tema väga vastupidavate omaduste poolest erinevates tööstustes. Teemanteid on võimalik teha ka sünteetiliselt, erinevus on küllaltki väike, kuid inimkäe läbi tekkinud teemantid on tunduvalt odavamad, kuid loomulikult mitte nii kvaliteetsed ja unikaalsed kui looduslikult esinevad. 

51.38-karaadine teemant.

FOTO: YURI KADOBNOV / AFP

KALIFORNIUM
21-23 miljonit eurot grammi kohta

Kalifornium on keemiline element, täpsemini isotoop, järjenumbriga 98. See on kõige kallim keemiline element, mida on õnnestunud tehislikult sünteesida vaid ühel korral. Kaliforniumi abil on võimalik ravida teatud tüüpi vähki, maakidest kulda, hõbedat ja õli leida. Maapinnal on seda võimalik luua vaid tehislikult, sest seda arvatakse olevat tekkinud supernoova ehk täheplahvatuse tagajärjel. 
 

ANTIVESINIK
kuni 856 biljonit eurot grammi kohta

Teadlastel on õnnestunud seda mateeriat väga väikestes kogustes toota, kuid hetkel pole olemas viise selle hoiustamiseks. Kõige kallimaks materjaliks maailmas nimetatud aine võib tulevikus olla kütteallikaks erinevatele kosmoselaevadele. Paljuski on jutud seoses selle ainega veel hüpoteetilised ja niiöelda «teadlaste unistused», mis ühel päeval tulevikus tõeks võivad saada.

ENDOHEEDRILISED FULLEREENIKOMPLEKSID
137 248 000 eurot grammi kohta

Fullereenid on väga sümmetrilised molekulid, mille õõnsusesse mahuvad väiksemad aatomid või molekulid. Samas on nende õõnsus nii väike, et lõksustatud aatmoite ja molekulide translatoorne liikumine on juba toatemperatuuril kvantiseeritud. Kvantmehhaanikale on nad suurepäraseks katsekeskkonnaks, sest nende sümmeetriat ja kvantstatistikat saab keemiliselt muuta. Täna osatakse neid komplekse sünteesida suhteliselt heade tulemustega ning spektroskoopilised katsed on võimalikud. Nende abil on võimalik luua äärmiselt kõrge täpsusega aatomkelli (ehk kvantkelli). 

Tagasi üles