Eesti Muusikaauhinnad 2020

Lõuna-Californias, kaasa arvatud Los Angeleses, kerkis temperatuur 40 kraadini

Kuum ilm meelitas Los Angeleses inimesed randa

FOTO: ZUMAPRESS.com / MEGA/Scanpix

USAs Lõuna-Californias kerkis temperatuur nüüd rekordiliselt kõrgele, olles 40 soojakraadi juures ja tekitades maastikupõlenguohu.

USA meedia teatas viitega meteoroloogidele, et selle põhjuseks on mägedest puhuvad niinimetatud Santa Ana tuuled, mis tekitavad kuuma ja kuiva õhu, kuid samas puhuvad sooja rannavee avamerele, mille tõttu on ujumisvesi jahe.

Kuum ilm meelitas Los Angeleses inimesed randa

FOTO: ZUMAPRESS.com / MEGA/Scanpix

Mere sügavusest tuleb jahedam vesi pinnale ja merevee jahedus moodustab tugeva kontrasti õhutemperatuuriga, mis võib olla väga kõrge.

Kuum ilm meelitas Los Angeleses inimesed randa

FOTO: ZUMAPRESS.com / MEGA/Scanpix

USA meteoroloogide sõnul ei Los Angelese piirkonnas oktoobris aastakümneid nii kõrget temperatuuri mõõdetud kui eile, 24. oktoobril, mil see kerkis 40,1 kraadini. Eelmine oktoobrikuine temperatuurirekord pärineb 1909. aastast.

Päikese eest varjunud ameeriklane

FOTO: FREDERIC J. BROWN/AFP/Scanpix

Los Angelese elanike ja turistide teatel ei osanud nad sellist kuumust oodata. Paljud kurtsid, et nad juba hakkasid basseine talvehooajaks katma, kuid nüüd tuli need enda jahutamiseks uuesti lahti teha. Samuti kergitavad elektriarveid konditsioneerid.

Kuumalaine Los Angeleses / MARIO ANZUONI/REUTERS/Scanpix

FOTO: MARIO ANZUONI/Reuters/Scanpix

Lõuna-California võimude teatel on metsaaladel põlengu oht väga suur ning selle tõttu anti hoiatus metsas mitte suitsetada ja tuld teha.

Metsapõlengu kustutamine Lõuna-Californias / MARIO ANZUONI/REUTERS/Scanpix

FOTO: MARIO ANZUONI/Reuters/Scanpix

Oktoobri alguses oli selles piirkonnas maastikupõleng, mis saadi enne nüüdse kuuma saabumist kontrolli alla, kuid see võib uuesti tekkida.

Meteorologid lisasid, et kuumalaine kestab neljapäevani, kuid ka pärast seda jääb temperatuur oktoobri keskmisest kõrgemaks, ulatudes 35 – 38 kraadini.

Lõuna-Californias kerkis temperatuur 40 kraadini / MARIO ANZUONI/REUTERS/Scanpix

FOTO: MARIO ANZUONI/Reuters/Scanpix

Los Angelese piirkonnas on oktoobris keskmine temperatuur 23 – 25 kraadi, kuid on olnud aastaid, mil temperatuur on seal langenud alla kümne soojakraadi. Sellist temperatuuri peetakse seal «polaarseks», kuna tegemist on Vahemere-tüüpi kliimaga, kus on kuivad ja kuumad suved ning niiskemad ja vihmased talved.

Lõuna-Californias on suuri temperatuurikõikumisi, kuna seal on nii mäed, meri kui kõrb.