Geide evolutsiooniline roll on noorte sugulaste kaitsmine?

Homoseksuaalid

FOTO: AFP / Scanpix

Värske uuring annab põhjust arvata, et homoseksuaalsetel meestel on inimliigi säilimisel oma roll täita.

Kanadas asuva Lethbridge’i ülikooli teadlaste sõnul on paljud geimehed oma noortele sugulastele «superonud», kes pühendavad teiste pereliikmete lastega tegelemisele palju aega ja energiat, kirjutab Healthday.

Evolutsioonipsühholoogide sõnul suurendab selline hoolitsus laste ellujäämisvõimalusi.

Sellele järeldusele jõudsid teadlased Vaikses ookeanis asuva Samoa saare elanikke uurides. Sealses ühiskonnas kutsutakse homoseksuaalseid mehi nimega fa’afafine.

Varasemad uuringud on näidanud, et Samoal elavad geimehed käituvad heteromeestest ja –naistest palju suurema tõenäosusega oma õe- ja vennalaste suhtes altruistlikult. Näiteks pakuvad nad oma abi laste hoidmisel, aitavad noori sugulasi õpetada ja maksta nende hariduse ning arstiabi eest.

Käesolevas uuringus püüdsid Kanada teadlased selgitada, kas selline käitumine on suunatud vaid oma sugulastele või lastele üldiselt. Selgus, et geimeeste tähelepanu keskendus peamiselt siiski vaid oma õe- ja vennalastele.

Uuringu autorite sõnul on Samoa kultuur väga perekeskne ning sugulaste vahel on tihedad sidemed. Nad oletavad, et homoseksuaalsus võis algselt tekkida just sellises kogukonnakeskses ühiskonnas. Lääne ühiskonnad on teadlaste sõnul palju individualistlikumad ja homofoobsemad.

Uuringu tulemused ilmuvad ajakirja Psychological Science järgmises numbris.